Subiect "Cind pot iesi la orice fel de pensie?" Deschis de AIRINEI LIVIA la data: 06/08/2023 4:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cind pot iesi la orice fel de pensie?
Scris de: AIRINEI LIVIA la data: 06/08/2023 4:27am
Gen:Feminin
Data nasterii:17.12.1966
Stagiul de cotizare: la 31.05.2023(in prezent sunt in cimpul muncii) 24 ani 04 luni si 10 zile,din care 13 ani 10 luni si 27 zile in grupa a II-a de munca cu 100%.
Alte date:1 an si 03 luni perioada de somaj
Intrebare:Cind pot iesi la orice fel de pensie?
Re: Cind pot iesi la orice fel de pensie?
Scris de: la pensie la data: 06/08/2023 9:45am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca in data de 17 noiembrie 2029 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 11 luni.
Pentru stagiul de 13 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pe perioada somajului si realizati un stagiu total de cotizare de 28 ani si 10 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 13 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani si 4 luni fata de varsta standard de pensionare si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta dupa varsta de 58 ani si 7 luni daca va completati stagiul de cotizare cu 6 ani si 1 luna si realizati stagiul complet de cotizare de 34 ani si 11 luni.
Nu puteti beneficia nici de pensie anticipata partiala la varsta de 57 ani si 11 luni pentruca si pentru aceasta trebuie sa aveti stagiul complet de cotizare.
. Daca in perioada viitoare capacitatea dv de munca scade sub 50 % si va incadrati in unul din gradele de invaliditate beneficiati de pensie de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1