Subiect "Lege pt pensie limita varsta dp anticipata partiala" Deschis de Dana la data: 06/11/2021 11:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Lege pt pensie limita varsta dp anticipata partiala
Scris de: Dana la data: 06/11/2021 11:41am
Gen:f
Data nasterii:1962
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:Cand se ajunge la limita de varsta si exista o decizie de pensie anticipata partiala, pensia este cea integrala din decizie sau se recalculeaza conform legii in vigoare la data implinirii varstei? Multumesc!
Re: Lege pt pensie limita varsta dp anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 06/11/2021 12:33pm
Daca a fost incetata activitatea la data depunerii dosarului de pensionare cu pensie anticipata partiala si pana la pensia pentru limita de varsta nu se mai lucreaza si daca nu sunt stagii de cotizare asimilate, care nu au fost luate in calcul la pensia anticipata partiala, la trecerea la pensie pentru limita de varsta se elimina diminuarea si nu se mai recalculeaza pensia.
In caz contrar la trecerea la pensie pentru limita de varsta se elimina diminuarea si se recalculeaza pensia lunduse in calcul stagiile de cotizare lucrate dupa depunerea dosarului de pensie anticipata partiala si a unor eventuale stagii de cotizare asimilate, cum ar fi pensie de invaliditate, stagiu militar sau studii universitare.
Re: Lege pt pensie limita varsta dp anticipata partiala
Scris de: Dana la data: 06/11/2021 12:53pm
Multumesc mult pentru raspunsul prompt! Intrebarea era mai mult juridica, daca la recalculare se va aplica legea in vigoare atunci sau cea actuala, sub care a iesit decizia in care este precizata si pensia nediminuata. Intre timp am mai citit din raspunsurile date altora si cred ca am inteles: se va da o noua decizie, deci e de asteptat sa se aplice legea de atunci.
Este absolut remarcabil ce faceti, respect!
Re: Lege pt pensie limita varsta dp anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 06/12/2021 9:17am
Ati inteles corect.
Din data in care intra in vigoare o noua lege a pensiilor sau se modifica anumite prevederi ale legii actuale se aplica noile prevederi.
Multumim pentru aprecieriile dv in privinta activitatii pe care incercam sa o facem dupa posibilitatile noastre.
Re: Lege pt pensie limita varsta dp anticipata partiala
Scris de: Gloria Popa la data: 06/12/2021 11:25am
Gen:F
Data nasterii:25/03/1963
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare: Am scris doar din dorinta de a va felicita!
Re: Lege pt pensie limita varsta dp anticipata partiala
Scris de: Constantin Marilena la data: 06/12/2021 1:27pm
la pensie :
Daca a fost incetata activitatea la data depunerii dosarului de pensionare cu pensie anticipata partiala si pana la pensia pentru limita de varsta nu se mai lucreaza si daca nu sunt stagii de cotizare asimilate, care nu au fost luate in calcul la pensia anticipata partiala, la trecerea la pensie pentru limita de varsta se elimina diminuarea si nu se mai recalculeaza pensia.
In caz contrar la trecerea la pensie pentru limita de varsta se elimina diminuarea si se recalculeaza pensia lunduse in calcul stagiile de cotizare lucrate dupa depunerea dosarului de pensie anticipata partiala si a unor eventuale stagii de cotizare asimilate, cum ar fi pensie de invaliditate, stagiu militar sau studii universitare.
Se va recalcula dupa noua lege doar ce satgiul asimilat facultate sau/si armata nu si ce s-a calculat la pensia anticipata ?
Re: Lege pt pensie limita varsta dp anticipata partiala
Scris de: Constantin Marilena la data: 06/12/2021 1:29pm
Constantin Marilena :
la pensie :
Daca a fost incetata activitatea la data depunerii dosarului de pensionare cu pensie anticipata partiala si pana la pensia pentru limita de varsta nu se mai lucreaza si daca nu sunt stagii de cotizare asimilate, care nu au fost luate in calcul la pensia anticipata partiala, la trecerea la pensie pentru limita de varsta se elimina diminuarea si nu se mai recalculeaza pensia.
In caz contrar la trecerea la pensie pentru limita de varsta se elimina diminuarea si se recalculeaza pensia lunduse in calcul stagiile de cotizare lucrate dupa depunerea dosarului de pensie anticipata partiala si a unor eventuale stagii de cotizare asimilate, cum ar fi pensie de invaliditate, stagiu militar sau studii universitare.
Se va recalcula dupa noua lege doar ce stagiul asimilat facultate sau/si armata nu si ce s-a calculat la pensia anticipata ?
Re: Lege pt pensie limita varsta dp anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 06/14/2021 7:17am
Pentru doamna Popa
Va multumim.
Re: Lege pt pensie limita varsta dp anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 06/14/2021 7:22am
Pentru doamna Constantin
Se recalculeaza si ce a fost calculat la pensia anticipata daca prin noua lege se modifica prevederile de calcul a pensiei.
Re: Lege pt pensie limita varsta dp anticipata partiala
Scris de: Biro la data: 06/14/2021 7:04pm
la pensie :
Pentru doamna Constantin
Se recalculeaza si ce a fost calculat la pensia anticipata daca prin noua lege se modifica prevederile de calcul a pensiei.[" Sunt nelămurită de răspunsul dat, în sensul că nu înțeleg cum o lege poate să retroactiveze. Ar fi o încălcare a principiului constituțional că legea are efect numai pentru viitor. Apreciați că ar fi posibil ca prin noua lege a pensiilor să se recalculeze toate pensiile anticipate care nu au devenit încă pensii pentru limita de varsta?/quote]
Re: Lege pt pensie limita varsta dp anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 06/15/2021 7:16am
Pentru doamna Biro
Noi apreciem ca este foarte probabil ca actuala lege a pensiilor sa fie inlocuita in viitorul apropiat si cu aceasta ocazie sa fie recalculate toate pensiile acordate inainte de intrarea ei in vigoare.
In ceiace priveste retroactivitatea unei acestei prevederi consideram ca nu se pune astfel problema deoarece noile prevederi se aplica dupa intrarea legii in vigoare si are efecte in viitor iar daca este constitutionala sau nu. suntem siguri ca va fi sesizata Curtea Constitutionala a Romaniei si judecatorii de acolo se vor pronunta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1