Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de paola la data: 06/13/2021 10:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: paola la data: 06/13/2021 10:50am
Gen: F
Data nasterii: 08.1953 cetatean italian cu domiciliu in RO
Stagiul de cotizare: 10ani in RO
25ani in ITALIA
Alte date:
Intrebare:
1. pot beneficia de pensie comunitara din RO pt cei 10ani?
2. pot cumpara 4ani vehime conf. OUG163/2020 pt a totaliza min.14ani ceruti de Legea 263/2010 pentru a ma califica la pensie nationala in RO?
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 06/14/2021 9:35am
Puteti beneficia de pensie in Romania pentru cei 10 ani lucrati, daca in aceasta perioada s-a platit contributie de asigurari sociale.
Cei care au lucrat in doua tari din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente, calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al vechimii daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania aveti urmatoarele drepturi la pensie:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere, in prezent, aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta daca realizati stagiul minim de cotizare care in cazul dv este de 14 ani.
Pentru completarea stagiului de cotizare in vederea realizarii stagiului minim de cotizare de 14 ani nu este nevoie sa cumparati stagiu de cotizare prin contract de asigurare sociala incheiat cu Casa de pensii din Romania ci sa faceti dovada stagiului de cotizare lucrat in Italia. Pentru indrumari privind actul prin care dovediti stagiul de cotizare din Italia adresati-va institutiei care se ocupa cu pensiile in Italia sau Casei Nationale de Pensii Publice din Romania.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1