Subiect "pensie anticipat partiala" Deschis de Radu la data: 06/14/2021 1:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipat partiala
Scris de: Radu la data: 06/14/2021 1:00am
Gen:M
Data nasterii:05.05.1961
Stagiul de cotizare:39
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,

Daca am depus dosarul de pensionare anticipat partial in mai 2021 ,dar nu am iesit la pensie in 2021.Probabil in doua luni vine decizia cu pensia pentru limita de varsta si cea de anticipat partiala .

Estimez ca in luna mai 2022 voi termina activitatea si voi activa pensia anticipat partiala .
Recalcularea pensiei la limita de varsta ( mai 2026-65 ani )se va face si pentru anul mai 2021-mai 2022 folosinduse indicele de corectie de 1.41, ?

Multumesc

Radu
Re: pensie anticipat partiala
Scris de: la pensie la data: 06/14/2021 11:17am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 05 mai 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Afirmatia ca peste doua luni veti primi decizia de pensie pentru limita de varsta este gresita pentruca dupa datele prezentate nu aveti dreptul la astfel de pensie.La trecerea de la pensia anticipata partiala la pensia pentru limita de varsta pensia va fi recalculata prin luarea in calcul a perioadei lucrate dupa depunerea dosarului de pensie anticipata partiala fara ca sa se mai aplice indice de corectie punctajului suplimentar realizat chiar daca legislatia de atunci va prevedea indice de corectie pentru cei care ies initial la pensie in acel an li se acorda indice de corectie.
Re: pensie anticipat partiala
Scris de: Radu la data: 06/15/2021 12:50am
Buna ziua,

Depunerea dosarului de pensie anticipat partiala imi va aduce o decizie .
In acesta decizie voi avea un punctaj corelat cu indicele corectie de 1.41 ,punctaj pe care il voi avea si la trecerea la pensia de limita de varsta .
Pensia anticipat partiala va vi diminuata cu 18-20 %,urmand ca in mai 2026 sa peimesc pensia integrala + diferenta cat am lucrat dupa depunearea dosarului si stagiul militar obligatoriu .
Este corect ?

Multumesc,
Re: pensie anticipat partiala
Scris de: la pensie la data: 06/15/2021 6:57am
Este corect, in cazul in care prevederile actuale ale legii pensiilor 263/2010 vor ramane in vigoare pana in anul 2026 cand veti beneficia dv de pensie pentru limita de varsta.
Se discuta ca actuala lege a pensiilor 263/2010 sa fie inlocuita cel mai tarziu in septembrie 2023 si ca inainte de intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor sa fie recalculate toate pensiile inclusiv a dv. In acest caz la trecerea la pensia pentru limita de varsta vi se va lua ca baza pensia recalculata conform noii legi la care se va adauga un punctaj suplimentar pentru stagiul lucrat dupa depunerea dosarului de pensie anticipata partiala si a stagiului militar, punctaj suplimentar calculat dupa prevederile noii legi a pensiilor.
Re: pensie anticipat partiala
Scris de: Radu la data: 11/08/2021 5:13am
Buna ziua,

Am primit decizia de pensionare,dar mai lucrez inca un an.
Cand se incheie contractul de munca ,ce documente trebuie sa duc la casa de pensii sa pot primi pensia stabilita prin decizia primita?
Anul lucrat dupa ce am primit deciziei se ia in calcul dupa ce implinesc 65 de ani ?tot atunci si perioada petrecuta in stagiul militar obligatoriu?

Multumesc,

Ionel Radu
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1