Subiect "Stagiu de cotizare" Deschis de Elena la data: 06/15/2021 7:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiu de cotizare
Scris de: Elena la data: 06/15/2021 7:07am
Gen:F
Data nasterii:20.03.1694
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
1.Perioadele de somaj acordate cf. 76/2002 se iau in considerare la calculul stagiului complet de cotizare?
2.Perioada in care s-a beneficiat de pensie de invaliditate, gr. II se ia de asemenea in considerare la calculul stagiului complet de cotizare?
Multumesc.
Re: Stagiu de cotizare
Scris de: la pensie la data: 06/15/2021 8:35am
1 Perioadele de somaj, in care s-a beneficiat de indemnizatie de somaj, sunt asimilate stagiului de cotizare si se iau in calcul, atat ca stagiu cat si la calculul punctajului, la toate tipurile de pensii.
2 Perioada in care s-a beneficiat de pensie de invaliditate, de orice grad, este asimilata stagiului de cotizare si se ia in calcul, atat ca stagiu cat si la calculul punctajului, la pensia pentru limita de varsta si nu se ia in calcul la pensiile anticipata sau anticipata partiala.
Concret aceasta perioada se ia in calculul stagiului complet de cotizare necesar acordarii pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca si nu se ia in calculul stagiului complet de cotizare necesar acordarii pensiei anticipate sau anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1