Subiect "pensie cu reducerea varstei de pensionare" Deschis de Sandu Viorica la data: 06/22/2021 6:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie cu reducerea varstei de pensionare
Scris de: Sandu Viorica la data: 06/22/2021 6:25am
Gen:Feminin
Data nasterii:01.06.1962
Stagiul de cotizare: 40 de ani si 1 luna (9 mai 1981 pana in prezent).
Alte date: 14 si 9 luni lucrati in grupa a II-a de munca
Intrebare: In cazul depunerii dosarului de pensionare cu reducerea varstei de pensionare, avand in vedere vechimea si anii lucrati in grupa a doua de munca, se poate cumula acesta pensie cu salariul? Mentionez ca lucrez in mediul privat. Care sunt pasii ce trebuie urmati pentru a fi totul legal si corect. Va multumesc anticipat!
Re: pensie cu reducerea varstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/22/2021 10:23am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 01 septembrie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 3 an si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 43 ani si 7 luni.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” . Pentru stagiul de cotizare de 14 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 8 lunisi va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta,
Conform legii pensiilor 263/2010 pensia pentru limita de varsta se poate cumula cu salariul obtinut pe contract de munca.
Codul Muncii prevede ca la primirea deciziei de pensionare cu pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei de pensionare, sa anuntati angajatorul si acesta sa declare incetarea de drept a vechiului contract de munca si daca este de acord, sa incheie un nou contract de munca, insa nu sunt prevazute sanctiuni daca nu anuntati angajatorul la primirea deciziei de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1