Subiect "Pensile limita de varsta" Deschis de Ion la data: 06/22/2021 6:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensile limita de varsta
Scris de: Ion la data: 06/22/2021 6:48am
Gen:M
Data nasterii:29.07.1961
Stagiul de cotizare:41 ani 2 luni 3 zile
Alte date: Stagiul total de cotizare 41 ani 2 luni 3 zile din care ar trebui scazut un total de 92 zile concediu fara plata luat pe parcursul intregii perioade de activitate. Conform inscrisuri din cartea de munca si adeverinte obtinute am lucrat 100% din timp In grupa a II a de munca 14 ani si 6 zile si in grupa I de munca 1 an 11 luni si 10 zile in proportie de 100 % .Stagiul militar satisfacut in perioada 19.03.1980 -10.06.1981.
Intrebare Care este stagiul total de cotizare realizat tinand cont de zilele de concediu fara plata si stagiul militar ? Cum influenteaza vechimea in munca si stagiul de cotizare anii lucrati in gupele de munca ? Care este data la care pot depune dosarul de pensionare pt limita de varsta ?
Re: Pensile limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 06/22/2021 10:43am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 29 iulie 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 1 an intreg lucrat in grupa I si 14 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar si realizati un stagiu total de cotizare de peste 46 ani. Nu putem preciza cu exactitate numarul de luni cu care depasiti stagiul de cotizare de 46 ani (cu aproximatie sunt 2 luni) pentruca concediul fara plata este exprimat in zile lucratoare si transformarea in zile calendaristice o face Casa de pensii (noi am apreciat ca fiind 4 luni).
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 1 an intreg lucrat in conditii speciale nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare pentruca aceasta reducere se acorda penru stagii de minim 2 ani, insa acest stagiu se cumuleaza la stagiul de cotizare in conditii deosebite.
Pentru stagiul de 15 ani intregi lucrat in conditii deosebite (completat cu 1 an neutilizat la grupa conditii speciale) beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in data de 29 iulie 2021.
Re: Pensile limita de varsta
Scris de: Ion la data: 06/22/2021 11:38am
Gen:M
Data nasterii:29.07.1961
Stagiul de cotizare:41 ani 2 luni 3 zile
Alte date:Revin si mentionez ca vechimea totala realizata in grupa a II a de munca este de 14 ani 3 luni si 6 zile din care eu am scazut cele 90 zile concediu fara plata , am apreciat eu 3 luni. In conditiile in care se vor scadea 4 luni deoarece aveti dreptate , cele 90 zile sunt zile lucratoare
practic perioada lucrata in grupa a II a de munca va fi de 13 ani 11 luni 6 zile. Perioada lucrata in grupa I de munca ramane cea specificata.
Intrebare : In noul context , care este data la care ma pot pensiona pt limita de varsta ?
Re: Pensile limita de varsta
Scris de: GicaH la data: 06/22/2021 2:10pm
Ion :
Gen:M
Data nasterii:29.07.1961
Stagiul de cotizare:41 ani 2 luni 3 zile
Alte date:Revin si mentionez ca vechimea totala realizata in grupa a II a de munca este de 14 ani 3 luni si 6 zile din care eu am scazut cele 90 zile concediu fara plata , am apreciat eu 3 luni. In conditiile in care se vor scadea 4 luni deoarece aveti dreptate , cele 90 zile sunt zile lucratoare
practic perioada lucrata in grupa a II a de munca va fi de 13 ani 11 luni 6 zile. Perioada lucrata in grupa I de munca ramane cea specificata.
Intrebare : In noul context , care este data la care ma pot pensiona pt limita de varsta ?


Nu schimba cu nimic data pensionarii la limita de vârstă, deoarece reducerea este aceeași Stagiul de cotizare pentru grupa a doua însumat cu cel din grupa întâia este tot de 15 ani întregi, deci reducerea este tot de 5 ani, iar stagiul de cotizare îl aveți destul de mare, cu mult depășit Stagiul complet de cotizare.
Re: Pensile limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 06/23/2021 3:21am
Raspunsul domnului Gica este corect. Nu se modifica raspunsul dat anterior.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1