Subiect "Pensie limita vârsta" Deschis de Tantica la data: 03/27/2023 8:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie limita vârsta
Scris de: Tantica la data: 03/27/2023 8:31am
Gen:feminin
Data nasterii:7 noiembrie 1962
Stagiul de cotizare:34 ani și 6 luni
Alte date:3 ani și 9 luni grupa a doua
Intrebare:cand pot iesi la pensie limita vârsta? Când se adaugă cei 5 ani de facultate la zi?
Re: Pensie limita vârsta
Scris de: la pensie la data: 03/27/2023 9:04am
Conform legii actuale a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 7 martie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 4 luni.
Pentru stagiul de 3 ani intregi lucrat in gr II de munca nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca deoarece acesta se acorda numai pentru stagii de cotizare lucrate in grupele I sau II de munca de minim 5 ani, in schimb se cumuleaza stagiul de cotizare asimilat pentru perioada facultatii si realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani si 6 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 3 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 4 luni adica in data 7 martie 2024.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. La calculul diminuarii pensiei anticipate partiale nu se ia in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru perioada facultatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1