Subiect "Pensie invaliditate" Deschis de Iftene Ovidiu la data: 03/29/2023 6:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie invaliditate
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 03/29/2023 6:49am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua va rog frumos sa dati dvs si toti cei care sunt masura niste lamuriri mai clare asupra acestei noi Decizii ICCJ 210/1/2023 pt doamna Brinzei Elena privind trecerea de la pensia de invaliditate la pensia anticipata partial tinand cont ca pana azi din pensie de boala se putea iesi doar la pensie pt limita de varsta !Am sa-l rog si pe dl Carp Petre sa ne ajute tinand cont ca sunt foarte multi pensionari cu pensie de invaliditate pe acest site. Va atasez si doua link-uri. Va multumesc anticipat.
https://www.scj.ro/1094/Detalii-dosar?customQuery%5B0%5D.Key=id&customQuery%5B0%5D.Value=100000000342780
https://www.avocatnet.ro/articol_64056/ICCJ-Pensionarul-de-invaliditate-poate-opta-pentru-pensia-anticipat%C4%83-par%C8%9Bial%C4%83-atunci-cand-se-indeplinesc-condi%C8%9Biile-pentru-aceasta.html
https://portal.just.ro/39/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=4000000000111180&id_inst=39
Re: Pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 03/29/2023 7:53am
Regretam pentru faptul ca nu va putem ajuta.
Probabil numarul deciziei este gresit.
Prenumele domnului Carp este Mircea.
Rugam vizitatorii acestui site care cunosc sa va ajute.
Re: Pensie invaliditate
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 03/29/2023 8:03am
la pensie :
Regretam pentru faptul ca nu va putem ajuta.
Probabil numarul deciziei este gresit.
Prenumele domnului Carp este Mircea.
Rugam vizitatorii acestui site care cunosc sa va ajute.


In primul rand scuze pt dl Carp Mircea !
Da scuze, numarul Deciziei este 25/2023 , 210 este numarul dosarului . Astept in continuare lamuriri .
Re: Pensie invaliditate
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 03/29/2023 8:16am
Iftene Ovidiu :
la pensie :
Regretam pentru faptul ca nu va putem ajuta.
Probabil numarul deciziei este gresit.
Prenumele domnului Carp este Mircea.
Rugam vizitatorii acestui site care cunosc sa va ajute.


In primul rand scuze pt dl Carp Mircea !
Da scuze, numarul Deciziei este 25/2023 , 210 este numarul dosarului . Astept in continuare lamuriri .


https://www.scj.ro/1094/Detalii-dosar?customQuery%5B0%5D.Key=id&customQuery%5B0%5D.Value=100000000342780
Re: Pensie invaliditate
Scris de: Carp Mircea la data: 03/29/2023 8:50am
Pana la acest moment, de la pensie de invaliditate se putea avea acces la cea anticipata partiala, doar prin depensionare de la invaliditate.
Prin dezlegarea data de ICCJ, acum se poate opta la una dintre ele.
In opinia mea, toate partile implicate in acest dosar nu au stiut ce efecte se produc prin trecerea de la pensie de invaliditate, la cea anticipata partiala.Fac precizarea ca este si ramane opinia mea.
(1)Trebuiesc indeplinite cele doua conditii:
(a)De varsta standard - 5 ani.
(b)Stagiu complet in care nu intra stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Deci perioada in care a fost in pensie de invaliditate de pana la trecerea la cea anticipata, nu va intra in calcul/nu va intra in conditia de stagiu complet ceruta de lege.
(2)Cuantumul pensiei va scadea pe motiv ca nu vor intra in calcul stagiile asimilate si mentionate si in plus se va aplica si penalizarea.
Re: Pensie invaliditate
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 03/30/2023 7:02am
Carp Mircea :
Pana la acest moment, de la pensie de invaliditate se putea avea acces la cea anticipata partiala, doar prin depensionare de la invaliditate.
Prin dezlegarea data de ICCJ, acum se poate opta la una dintre ele.
In opinia mea, toate partile implicate in acest dosar nu au stiut ce efecte se produc prin trecerea de la pensie de invaliditate, la cea anticipata partiala.Fac precizarea ca este si ramane opinia mea.
(1)Trebuiesc indeplinite cele doua conditii:
(a)De varsta standard - 5 ani.
(b)Stagiu complet in care nu intra stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Deci perioada in care a fost in pensie de invaliditate de pana la trecerea la cea anticipata, nu va intra in calcul/nu va intra in conditia de stagiu complet ceruta de lege.
(2)Cuantumul pensiei va scadea pe motiv ca nu vor intra in calcul stagiile asimilate si mentionate si in plus se va aplica si penalizarea.


Rezumand la ce a spus dl. Carp aceasta Decizie nu prea isi avea rostul si nu ajuta deloc pensionarul de invaliditate !
Singurul mare ajutor era daca la pensia anticipata partial se luau in considerare ca stagii de cotizare si perioadele asimilate ( armata, cursuri universitare, pensie de invaliditate )
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1