Subiect "termen legal rezolvare dosar pensie" Deschis de mihaiU la data: 03/30/2010 4:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
termen legal rezolvare dosar pensie
Scris de: mihaiU la data: 03/30/2010 4:33am
Gen:m
Data nasterii:27011950
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: 1)-am inteles ca termenul legal de rezolvare dosar pensie si implicit emitere decizie de pensionare este de 45 zile de la data depunerii dosarului. S-a format obiceiul ca acest termen sa nu fie respectat, in sensul depasirii termenului. Pot si trebuie sa cer la tribunal daune? Este bine, sau nu e cazul...?
2)- Sporul de vekime pina in april 92 se trece automat, de casa de pensii, conform perioadelor din carnet de munca ?
Re: termen legal rezolvare dosar pensie
Scris de: la pensie la data: 04/01/2010 8:02am
Gen1. Decizia de a cere daune va apartine dv si noi nu putem sa va dam sfaturi in acest sens.
Este adevarat ca prin depasirea termenului legal de emitere a deciziei de pensionare se creiaza multe neplaceri insa nu vedem argumentele pentru care ati putea cere daune deoarece legislatia actuala a pensiilor va permite sa lucrati pana vine decizia de pensionare iar daca nu mai lucrati vi se plateste pensia de la data depunerii dosarului.
2. Da sporul de vechime pana in aprilie 1992 este dedus automat de programul de calcul pensie, de la Casa de Pensii, dupa stagiul de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1