Subiect "calcul vechime" Deschis de Cudin Cristina la data: 04/02/2010 3:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul vechime
Scris de: Cudin Cristina la data: 04/02/2010 3:17am
Gen:F
Data nasterii:25.12.1955
Stagiul de cotizare:35 ani si 1 luna
Alte date:
Intrebare: Incepind cu data de 01.12.2010 indeplinesc conditia de pensionare partiala anticipata. Avind un stagiu de cotizare efectiv de peste 35 ani, dupa actuala lege a pensiei (19/2000) ar urma sa am o penalizare de 15%. De la varsta de 20 ani sufar de diabet cu dependenta de insulina si am operatie de cataracta la ambii ochi. Drept urmare am statut de invaliditate severa si beneficiez de unele facilitati si drepturi cum ar fi Indemnizatie lunara de handicap si Buget personal complementar (valoarea fiind de cca. 210 RON). Intrebare: la calculul cuantumului pensiei se aduna si acest venit ??? Dar la pensia pt.limita de varsta ?? Cu speranta unui raspuns, va multumesc anticipat.
Re: calcul vechime
Scris de: la pensie la data: 04/06/2010 4:21am
Datele calculate de dv pentru pensia anticipata partiala au fost determinate conform actualei legi a pensiilor si sunt valabile daca pana in decembrie 2010 nu este adoptata legea unitara a pensiilor. Daca dimpotriva pana atunci se adopta noua lege a pensiilor si raman prevederile din proiect atunci data se amana cu 5 luni si puteti obtine pensie anticipata partiala in 25 aprilie 2011 iar diminuarea va fi mult mai mare.
Sistemul public de pensii este un sistem contributiv adica sunt luate in calculul pensiei sumele pentru care s-a platit contributie pentru pensie (CAS) si dupa cum stim noi pentru sumele indicate de dv nu se retine CAS si deci nu vor fi luate in calculul pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1