Subiect "Reducerea limitei de varsta pentru mamele cu trei sua mai multi copii" Deschis de BERNAD IREN la data: 02/10/2011 6:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reducerea limitei de varsta pentru mamele cu trei sua mai multi copii
Scris de: BERNAD IREN la data: 02/10/2011 6:45am
Gen: F
Data nasterii:21 decembrie 1952,
Stagiul de cotizare:37 ani 8 luni
Alte date:trei copii nascuti si crescuti
Intrebare:
potrivit noii legi a pensiilor mamele care au nascut si crescut 3 copii mai beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu un an?
Re: Reducerea limitei de varsta pentru mamele cu trei sua mai multi copii
Scris de: la pensie la data: 02/20/2011 8:44am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 21 martie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 3 luni, cu stagiul complet de cotizare de 28 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 6 luni.
Legea unitara a pensiilor nu acorda reducerea varstei de pensionare pentru nasterea unui numar de copii insa in cazul dv este mai convenabila decat vechea lege pentruca a scazut stagiul de cotizare pentru pensie anticipata (nediminuata) la stagiul de cotizare care depaseste cu 8 ani stagiul complet de cotizare.
Deci in prezent aveti dreptul la pensie anticipata (nediminuata) deoarece aveti varsta mai mare de 54 ani si 3 luni si stagiul de cotizare mai mare de 36 ani si 6 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1