Subiect "grupe speciale de munca" Deschis de burnea virgil la data: 12/29/2011 12:04pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupe speciale de munca
Scris de: burnea virgil la data: 12/29/2011 12:04pm
Gen:
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:

Am lucrat 16 ani si 9 luni (din04.07.1979 pana in 01.05. 1996)
in grupa a doua de munca si 3 ani in grupa a intaia.
La calculul cuantumului pensiei mi s-au luat in considerare doar 11 ani de grupa a doua.
Mentionez ca beneficiez de pensie de invaliditate si nu am facut contestatie in termenul legal.
Ce posibilitati am sa reglementez situatia aceasta?

Multumesc frumos pentru orice sfat pe care-l voi primi.
Re: grupe speciale de munca
Scris de: la pensie la data: 12/30/2011 8:10am
Daca intradevar locul dv a fost incadrat in grupa de munca si nu a fost recunoscut stagiul, probabil ca adeverintele dv pentru stagiile in grupele de munca au avut anumite vicii de forma.
In acest caz credem ca va trebui sa aflati care sunt aceste vicii sa cereti o alta adeverinta de la angajator in care sa fie eliminate viciile in cauza si sa cereti recalcularea pensiei conform art 107 alin (3) din legea 263/2010 care prevede : “Pensia poate fi recalculate prin adaugarea veniturilor si/sau a stagiilor de cotizare, prevazute de lege, nevalorificate la stabilirea acesteia”.
Recalcularea o veti cere prin o cerere depusa la Casa de Pensii la care atasati noua adeverinta. Daca nici de aceasta data nu este luat in considerare stagiul in grupa de munca faceti contestie la Comisia Centrala de Contestatii si apoi la Tribunal respectand termenele de contestatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1