Subiect "Punctaj stagiu pt. perioada asimilata" Deschis de popescu alexandru la data: 12/29/2011 2:51pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Punctaj stagiu pt. perioada asimilata
Scris de: popescu alexandru la data: 12/29/2011 2:51pm
Gen:M
Data nasterii:mai 1952
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:Care este punctajul acumulat in perioada de stagiu asimilat(facultate 5 ani -zi +armata termen redus 6 luni)in cazul meu? Facultate zi :1971-1976;armata 6 luni sept.1976-martie1977.In legea 263/2010 sint doua articole care se refera la calculul punctajului lunar al asiguratului pt. perioadele asimilate:97(1)b)si165(1)a)
Concret care este punctajul realizat in perioadele necontributive:facultate+armata?Punctaj realizat in perioada 1971-martie1977= ?
Re: Punctaj stagiu pt. perioada asimilata
Scris de: la pensie la data: 12/30/2011 10:05am
Dv aveti stagiile asimilate pentru studii universitare si stagiu militar inainte de 01 aprilie 2001 deci vi se aplica art 164 alin (1) din legea 263/2010 adica in acele perioade se ia in calcul salariu minim pe economie.
Calculul punctajelor pentru aceste stagii asimilate le puteti calcula singur cu programul de calcul de pe site alegand codul “F” pe perioada studiilor universitare si codul “S” pe perioada stagiului militar fara a mai completa salariu in coloana salarii asa cum am observat ca ati procedat.
Nu va ramane decat sa faceti click pe “Datele introduse si veti vizualiza aceste punctaje pe ani iar daca le doriti cumulate le adunati.
Atentie insa daca doriti sa cereti pensie anticipata in mai 2012 aceste stagii asimilate nu intra in calculul pensiei anticipate ci numai al pensiei pentru limita de varsta sau al pensiei de invaliditate.
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
-In perioada octombrie 1981 decembrie 1983 nu ati introdus sporul de vechime care vi se atribuie automat asa cum explicam noi pe site la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
acesta trebuie introdus astfel :
Intre octombrie 1981 - august 1983 3%
Intre septembrie 1983 – decembrie 1983 6 %
- Pentru a fi luate in calcul sporurile introduse separat in perioada aprilie 1992 (cand trebuiau incluse in salariu) pana in noiembrie 1995 trebuie sa prezentati o adeverinta de la angajator cu aceste sporuri.
- In decembrie 2002 ati introdus un salariu mai mare decat limita aratata de noi pe site la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Nu trebuie modificata neaparat cifra deoarece programul a facut automat limitarea.
- Punctajele calculate dupa octombrie 2011 sunt orientative
Re: Punctaj stagiu pt. perioada asimilata
Scris de: mihai ion la data: 01/23/2018 7:05am
la pensie :
Dv aveti stagiile asimilate pentru studii universitare si stagiu militar inainte de 01 aprilie 2001 deci vi se aplica art 164 alin (1) din legea 263/2010 adica in acele perioade se ia in calcul salariu minim pe economie.
Calculul punctajelor pentru aceste stagii asimilate le puteti calcula singur cu programul de calcul de pe site alegand codul “F” pe perioada studiilor universitare si codul “S” pe perioada stagiului militar fara a mai completa salariu in coloana salarii asa cum am observat ca ati procedat.
Nu va ramane decat sa faceti click pe “Datele introduse si veti vizualiza aceste punctaje pe ani iar daca le doriti cumulate le adunati.
Atentie insa daca doriti sa cereti pensie anticipata in mai 2012 aceste stagii asimilate nu intra in calculul pensiei anticipate ci numai al pensiei pentru limita de varsta sau al pensiei de invaliditate.
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
-In perioada octombrie 1981 decembrie 1983 nu ati introdus sporul de vechime care vi se atribuie automat asa cum explicam noi pe site la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
acesta trebuie introdus astfel :
Intre octombrie 1981 - august 1983 3%
Intre septembrie 1983 – decembrie 1983 6 %
- Pentru a fi luate in calcul sporurile introduse separat in perioada aprilie 1992 (cand trebuiau incluse in salariu) pana in noiembrie 1995 trebuie sa prezentati o adeverinta de la angajator cu aceste sporuri.
- In decembrie 2002 ati introdus un salariu mai mare decat limita aratata de noi pe site la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Nu trebuie modificata neaparat cifra deoarece programul a facut automat limitarea.
- Punctajele calculate dupa octombrie 2011 sunt orientative
Re: Punctaj stagiu pt. perioada asimilata
Scris de: la pensie la data: 01/23/2018 8:11am
Pentru Mihai Ion
Presupunem ca ati apasat gresit pe butonul„Comenteaza....
Daca aveti o intrebare de pus reveniti si apasati pe butonul „Raspunde... , date datele necesare si formulati întrebarea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1