Subiect "nelamurire" Deschis de Vasilescu Florian la data: 06/09/2013 2:07pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
nelamurire
Scris de: Vasilescu Florian la data: 06/09/2013 2:07pm
Gen:M
Data nasterii:11.04.1956
Stagiul de cotizare:33.9 ani
Alte date:pensionat cu 10 ani mai devreme, pe handicap accentuat preexistent ;
Intrebare: daca am fost pensionat cu 10 ani mai devreme, mi-a fost calculat un stagiu de cotizare de 23 de ani si 4 luni, as dori sa stiu cand mi se va socoti stagiul complet de cotizare de 33 de ani si 9 luni realizat la data iesirii la pensie ???
Re: nelamurire
Scris de: la pensie la data: 06/10/2013 4:25am
Ati inteles gresit modul de calcul al pensiei.
Acesta este urmatorul :
- Se calculeaza punctaje lunare si apoi anuale pentru toata perioada lucrata.
- Se face suma punctajelor anuale pe perioada lucrata.
- Se calculeaza punctajul mediu al pensiei, impartind suma punctajelor anuale pe perioada lucrata la stagiul complet de cotizare
Deci in cazul dv s-a luat in calcul toata perioada lucrata deoarece s-a facut suma punctajelor anuale pe perioada de 33 ani si 9 luni si s-a impartit la 23 ani si 4 luni. Astfel a iesit o pensie mai mare. fata de cazul cand s-ar fi impartit cu stagiul complet de cotizare neredus.
calcul pensie
Scris de: Vasilescu Florian la data: 06/10/2013 1:49pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:sotia iese la pensie la anul in iunie si i-a rezultat urmatorl puncaj:

Luni introduse: 423
Punctaj Total: 44.41789


Daca e corect punctajul, ce pensie va avea ?
Re: nelamurire
Scris de: la pensie la data: 06/11/2013 4:23am
Am verificat datele introduse de sotia dv in program si avem urmatoarele observatii :
1 In pagina de intrare a selectat gresit genul masculin (M) trebuie selectat feminin (F).
2 Nu a introdus sporul de vechime inainte de aprilie 1992 determinat asa cun explicam noi pe forum la pagina de la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Am determinat noi acest spor pe care il dam mai jos iar dansa il va introduce in coloana sporuri in % astfel:
Intre octombrie 1982 – august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 – septembrie 1987 6 %
Intre octombrie 1987 – martie 1992 9 %
3 Trebuie verificate salariile introduse in lunile iulie, august si septembrie 2013 si codul in luna august 2013 noi credem ca ete gresit codul “O” orar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1