Subiect "pensie limita varsta pentru colegul tataru ion" Deschis de carstea costinel la data: 10/16/2013 3:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita varsta pentru colegul tataru ion
Scris de: carstea costinel la data: 10/16/2013 3:34am
Gen:M
Data nasterii:05.10.1950
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:sunt implementate la pozitia tataru ion
Intrebare:va rog verificati corectitudinea datelor introduse
vis-a-vis de legislatia in vigoare.Pentru punctaj facultate nu stiu cum se cuantifica.In masura in care este posibil va rog sa-mi comunicati datele corecte.
Cu deosebita stima.
Re: pensie limita varsta pentru colegul tataru ion
Scris de: la pensie la data: 10/17/2013 3:07am
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
1. Perioada facultatii este introdusa corect cu exceptia lunii septembrie 1969 unde trebuie sa selectati “-” deoarece anul universitar incepe la 01 octombrie.
2 Nu ati determinat si introdus corect sporul de vechime inainte de aprilie 1992 asa cum explicam noi pe forum la adresa
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Am determinat noi acest spor si au rezultat urmatoarele sporuri pe care trebuie sa le introduceti :
Intre octombrie1979 - august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 -septembrie 1984 6 %
Intre octombrie 1984 - septembrie 1989 9 %
Intre octombrie 1989 - - martie 1992 12 %
3 In perioada intre aprilie 2001- iunie 2007 si dupa ianuarie 2011 sumele pentru care s-a platit CAS si care intra in calculul pensiei sunt limitate la cele aratate de noi la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Aceasta eroare insa nu influenteaza rezultatul calculului deoarece programul face automat aceasta limitare.
4 Introducerea de date pentru perioade viitoare este nerecomandata deoarece punctajul pe aceata perioada se modifica incontinuu din cauza modificarii salariului mediu pe economie si a salariului realizat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1