Subiect "grupa de munca, sporuri" Deschis de Luena la data: 04/04/2014 3:34pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa de munca, sporuri
Scris de: Luena la data: 04/04/2014 3:34pm
Gen:M
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:37
Alte date:
Intrebare:a depus o cerere prin care solicita grupa de munca si sporurile pt intocmirea dosarului de pensionare. in fabrica Metalica Bucuresti a lucrat din 1978-1995, ca sudor la prese, apoi in sectia montaj.
cum pot afla grupa de munca si in ce temei i s-a acordat si sporurile de vechime, fidelitate sau noapte, ce temei au la baza acordarii lor?
in statele de plata am gasit ca a primit spor de vechime de pana la 25%, de fidelitate spre finalul perioadei lucrate de 5%, ca i s-a platit contributie pt pensia suplimentara (dar nu stiu procentul acesteia)insa nu am gasit nicaieri grupa de munca si temeiul aferent acesteia/ omul spune ca a avut grupa II.
va multumesc frumos!
Re: grupa de munca, sporuri
Scris de: blueM la data: 04/07/2014 2:19am
Luena :
Gen:M
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:37
Alte date:
Intrebare:a depus o cerere prin care solicita grupa de munca si sporurile pt intocmirea dosarului de pensionare. in fabrica Metalica Bucuresti a lucrat din 1978-1995, ca sudor la prese, apoi in sectia montaj.
cum pot afla grupa de munca si in ce temei i s-a acordat si sporurile de vechime, fidelitate sau noapte, ce temei au la baza acordarii lor?
in statele de plata am gasit ca a primit spor de vechime de pana la 25%, de fidelitate spre finalul perioadei lucrate de 5%, ca i s-a platit contributie pt pensia suplimentara (dar nu stiu procentul acesteia)insa nu am gasit nicaieri grupa de munca si temeiul aferent acesteia/ omul spune ca a avut grupa II.
va multumesc frumos!

****************************
- Temeiul sporului de Vechime si Fidelitate este Contractul Colectiv de Munca. Acestea s-au acordat incepand cu data de 01.04.1992. Pana la aceasta data sau acordat conf legislatiei anterioare.
- Temeiul Sporului de noapte: Art. 72 din Legea 57/1974;HG 266/1990; Legea 49/1992 si CCM (se acorda conf Procedurilor din Ordinul nr. 687/15.09.2006 al MMSSF).
- Daca s-a acordat grupa de munca trebuie sa existe Tabele cu personalul care a beneficiat de grupa de munca, Hotarari ale Cons de Administratie, sau alte documente.
Se poate verifica daca unitatea a virat CAS incepand cu 01.04.1992, diferentiat pe grupe de munca.
Re: grupa de munca, sporuri
Scris de: la pensie la data: 04/07/2014 2:56am
Fata de cele precizate de domnul blueM avem urmatoarele completari >
- Sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992 se acorda automat asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Dupa aceasta data sporul de vechime este cel acordat prin contractul colectiv de munca. Din septembrie 1992 acest spor precum si celelalte sporuri trebuiau incluse in salariul inscris in carnetul de munca.
- Temeiul legal de acordare a stagiilor in grupele de munca inainte si dupa 1990 pana in aprilie 2001 il gasiti in ordinul 50/1990 al Ministerului Sanatatii si Ministerului Muncii si ocrotirii sociale.
Daca a beneficiat de stagiu in gr II de munca il poate afla de la intreprinderea la care a lucrat sau la cel care administreaza arhiva de personal a acestuia.
Incadrarea in grupa II de munca trebuia sa fie inscrisa in carnetul de munca.
Re: grupa de munca, sporuri
Scris de: Luena la data: 04/09/2014 7:33am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc mult, amandurora. Da, ar fi trebuit completat in carnetul de munca, acolo in schimb se regaseste doar salariul tarifar, modificat de la o perioada la alta cf. unor HG de la vremea respectiva.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1