Subiect "pensionare anticipata" Deschis de nicu la data: 04/08/2014 7:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: nicu la data: 04/08/2014 7:10am
Gen:m
Data nasterii:1.04.1956
Stagiul de cotizare:40 de ani de munca
Alte date:5 ani grupa 2
Intrebare:va rog sa-mi spuneti cind ma pot pensiona anticipat si daca pensia anticipata este diminuata in vreun fel . Va multumesc !
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/09/2014 6:54am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 01 aprilie 2021, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 5 ani lucrat in in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 1 an si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiul de cotizare total de 41 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 5 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece aceasta se acorda pentru stagii de minim 6 ani.
Va puteti pensiona cu pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 % la varsta de 60 ani adica in 01 aprilie 2016 daca stagiul de cotizare total atunci este sub 43 ani sau cu pensie anticipata, nediminuata daca pana atunci realizati acest stagiu (va lipseste 1 an si 9 luni).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1