Subiect "Oare, va mai creste pensia?" Deschis de Niculina la data: 04/09/2014 3:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Oare, va mai creste pensia?
Scris de: Niculina la data: 04/09/2014 3:13am
Gen:F
Data nasterii:13 oct 1955
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:pensie gr II 993 ron
Intrebare:Sunt pensionata pe caz de boala gr II invaliditate, de trei ani. Am lucrat in invatamant, unde in urma judecatii cu guvernul boc cel mic, am primit in acesti ani de când sunt pensionata, parte din taierile salariale, care in acest moment nu mai sunt trecute in cartea de munca( aflata in acest moment la casa de pensii). Totusi, cum trebuie procedat pentru a-mi fi trecute si acele taieri din salariu, intrucat consider ca vin ca o marire a pensiei, când se transforma in pensia la limita de varsta?
Re: Oare, va mai creste pensia?
Scris de: la pensie la data: 04/10/2014 4:29am
Regretam dar pe acest site nu facem analize politice si nici nu ne ocupam de legislatia muncii.
Daca aveti venituri care nu au fost luate in calculul pensiei si ati platit cotributie de asigurari sociale pentru ele (CAS) cereti sa vi se recalculeze pensia.
Re: Oare, va mai creste pensia?
Scris de: Carp Mircea la data: 04/10/2014 5:00am
Asteptati sa primiti toate diferentele(2016).
Dupa care depuneti o cerere de recalculare,impreuna cu o adeverinta de la scoala si un cupon de pensie.
Cresterea este foarte mica si din acest motiv spun sa asteptati primirea tuturor diferentelor.
O persoana aflata in aceeasi situatie,a depus cerere anul trecut(2013)si cresterea a fost de 1 leu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1