Subiect "varsta de pensionare" Deschis de Mihaela la data: 04/12/2014 3:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: Mihaela la data: 04/12/2014 3:51am
Gen:M
Data nasterii:08.08.1955
Stagiul de cotizare:total 38 ani 4 luni 21 zile
Alte date:
Intrebare:
tatal meu are 4 ani 9 lun si 14 zile in grupa 1 de munca si 4 ani ;si 8 luni in grupa 2 de munca. Beneficiaza de reducere a varstei standard de pensionare?
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 04/13/2014 11:13am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 08 august 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” iar cele in grupa II cu “conditii deosebite”. Grupa cu care a fost echivalat stagiul de cotizare in gr I il puteti afla la angajatorul la care a lucrat acest stagiu.
In anul 2013 a fost promulgata o lege care echivaleaza toate stagiile de Gr I de minim 6 ani cu conditii speciale dar nu poate beneficia de ea.
Pentru stagiul de 4 ani si 9 luni in gr I si 4 ani si 8 luni beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 3 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani si 7 luni
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 4 ani si 9 luni in conditii speciale si 4 ani si 8 luni in conditii deosebite are dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si se poate pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de pensionare de 63 ani adica , in data de 08 august 2018.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii deosebite pentru stagiile de 9 ani si 5 luni in conditii deosebite are dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si se poate pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in 08 februarie 2019.
Are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 60 ani adica in 08 august 2015 daca atunci stagiul de cotizare este sub 43 ani (ii lipseste 1 an si 5 luni) sau pensie anticipata, nediminuata, atunci cand realizeaza acest stagiu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1