Subiect "pensie anticipata" Deschis de petru marius la data: 04/12/2014 4:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: petru marius la data: 04/12/2014 4:09am
Gen:barbatesc
Data nasterii:08,24,1966
Stagiul de cotizare:18,5
Alte date:militar angajat cu contract
Intrebare:pot beneficia de pensie anticipat in urma acestei cotizari
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/13/2014 11:48am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 24 februarie 2025, la varsta standard de pensionare de 58 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 27 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 18 ani si 6 luni daca atunci aveti acelasi statut de militar.
Dupa varsta de 53 ani si 6 luni puteti beneficia de pensie anticipata partiala daca indeplinite urmatoarele conditii :
- Atunci aveti acelasi statut de militar
- Realizati stagiul complet de cotizare de 27 ani si 1 luna (va lipsesc 8 ani si 8 luni)
- Realizati stagiul minim de cotizare in specialitate de 18 ani si 6 luni (va lipseste 1 luna)
Pe langa aceste conditii mai indeplinesc una din urmatoarele conditii :
- Sunt trecute in rezerva sau au incetat raporturile de serviciu ca urmare a implinirii limitei de varsta in grad prevazute de statutul cadrelor militare sau ca urmare a reosrganizarii unor unitati si a reducerii unor functii din statele de organizare precum si pentru alte motives au nevoi ale institutiile din domeniul apararii nationale
- Sunt trecute in rezerva sau au incetat raporturile de serviciu ca urmare a clasarii ca inapt sau apt limitat pentru serviciu militar de catre comisiile de expertiza medico-militara.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1