Subiect "cumul pensie anticipata partial cu venituri PFA acrivitati servicii contabile" Deschis de stefaniuc rodica la data: 04/12/2014 6:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cumul pensie anticipata partial cu venituri PFA acrivitati servicii contabile
Scris de: stefaniuc rodica la data: 04/12/2014 6:47am
Gen:feminin
Data nasterii:04.10.1957
Stagiul de cotizare:37ani
Alte date:salariat
Intrebare:Va rog sa i-mi spuneti daca se poate sa ma pensionez anticipat partial si daca pot sa cumulez veniturile din pensie cu veniturile PFA lucrari contabile in limita a 8000 ron anual
Re: cumul pensie anticipata partial cu venituri PFA acrivitati servicii contabile
Scris de: la pensie la data: 04/13/2014 12:58pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 04 septembrie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala diminuata.
In privinta cumularii pensiei anticipatea partiale cu venituri obtinute ca persoana fizica autorizata va precizam prevederile art 114 alin (1)litera b) :
In sistemul public de pensii, plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care pensionarul unei pensii anticipate partiale se regaseste in una din situatiile prevazute la art 6 alin (1) pct I, II sau IV.
Persoanele fizice autorizate se regasesc in art 6 alin (1) pct IV lit c) daca realizeaza in mod exclusive un venit net pe an calendaristic echivalent cu cel putin de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului bugetului asigurarilor sociale de stat.
In anul 2014 acest salariu mediu brut lunar este de 2298 insa trebuie sa aveti invedere ca acesta se modifica annual.
Deci daca ati castiga pe an 8000 de lei v-ati incadra in limita maxima de 4 salarii medii brute insa va revine obligatia sa urmariti incontinuu aceasta incadrare.
Re: cumul pensie anticipata partial cu venituri PFA acrivitati servicii contabile
Scris de: Marc Ioan la data: 02/23/2016 4:44am
Gen:masculin
Data nasterii:15.01.1953
Stagiul de cotizare:43,9
Alte date:lucrez din 1970 3 iulie voi intra la pensie anticipata in martie 2016
Intrebare:pot cumula pensia anticipata cu venituri din PFA pana la 4 salarii medii
Re: cumul pensie anticipata partial cu venituri PFA acrivitati servicii contabile
Scris de: la pensie la data: 02/24/2016 6:01am
Pentru Marc Ioan
Raspunsul dat doamnei Stefaniuc mai sus este valabil si pentru dv adica puteti cumula pensia anticipata cu venituri din activitatea de persoana fizica autorizata daca veniturile nu depasesc 4 salarii medii brute pe economie utilizate la fundamentarea bugetului anual de asigurari sociale cu precizarile urmatoare :
- Salariul mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului anual de asigurari sociale pe anul 2016 este de 2681 lei si se modifica anual.
- Trebuie sa dati o mare atentie urmariri veniturilor realizate anual pentruca este posibil ca din cauza unor decalaje in iregistrarea unor tranzactii financiare sa se depaseasca aceste limite si sa va treziti cu suspendarea tardiva a pensiei si imputarea unor sume din urma incasate necuvenit.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1