Subiect "pensie inv.r III." Deschis de Constantin M la data: 04/12/2014 8:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie inv.r III.
Scris de: Constantin M la data: 04/12/2014 8:07am
Gen:feminin
Data nasterii:24.10.1958
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:Am decizie de la med.expert de invaliditate gr III.
Am depus dosarul la casa de pensii si m-am angajat conf.legi
cu timp partial 4 ore.
De ce se spune ca pensia va fi calculata din momentul incetari calitati de asigurat,daca eu am voie sa lucrez 4 ore?
Pentru timpul partial de 4 ore nu sant in continuare asigurat?
Dupa primirea deciziei de la casa de pensii nu mai am dreptul sa lucrez sau pana la primirea deciziei?
Re: pensie inv.r III.
Scris de: blueM la data: 04/14/2014 3:26am
Constantin M :
Gen:feminin
Data nasterii:24.10.1958
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:Am decizie de la med.expert de invaliditate gr III.
Am depus dosarul la casa de pensii si m-am angajat conf.legi
cu timp partial 4 ore.
De ce se spune ca pensia va fi calculata din momentul incetari calitati de asigurat,daca eu am voie sa lucrez 4 ore?
Pentru timpul partial de 4 ore nu sant in continuare asigurat?
Dupa primirea deciziei de la casa de pensii nu mai am dreptul sa lucrez sau pana la primirea deciziei?

*****************************
Chiar daca primiti Decizia de pensie, Dvs puteti lucra in continuare cu prg de 4 ore si astfel veti cumula pensia cu salariul.
ART. 118 din Legea pensiilor
(1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
c) pensionarii de invaliditate gradul III
Re: pensie inv.r III.
Scris de: la pensie la data: 04/14/2014 8:16am
Data de la care se acorda pensia de invaliditate este stabilita prin art 104 alin (3) litera a) din legea pensiilor 263/2010 si trebuie sa acopere mai multe situatii in functie de data depunerii dosarului si a situatiei celui care cere aceasta pensie
Daca dv ati urmat calea normala adica ati depus dosarul de pensionare in perioada conncediului de incapacitate temporara si dupa terminarea acestui concediu, avind decizia medicala cu incadrarea in gr III de invaliditate, va-ti angajat cu jumatate de norma, nu veti ave nicio problema la acordarea pensiei de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1