Subiect "sporuri vechime, compensatii, munca in acord global inainte de 1989" Deschis de irina la data: 04/12/2014 9:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
sporuri vechime, compensatii, munca in acord global inainte de 1989
Scris de: irina la data: 04/12/2014 9:27am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Vă rog sa-mi răspundeți la urmatoarele:
1. sporurile de vechime au fost introduse in programul de calcul?
2. pensiile suplimentare de 2% au fost introduse in programul de calcul?
3. s-au accordat compensații in 1991, 1 aprilie și in 1996 1 iulie-1997 1 iulie; pentru acestea acestea s-a plătit asig. sociale ptr. pensie?
4. inainte de 1992 nu era indicata vechimea in cartea de munca. Am introdus-o suplimentar in program eu, este corect?
5. Dupa 01 martie 1992 - pana in 01. 07. 1994 a fost scris in cartea e munca sporul de vechime ca procent ; in care perioada este acesta inclus in brutul scris in cartea de munca?
6. plata cf. munca in acord global (am lucrat aprox. 1 an 1n intervalul 1976-1977) inainte de 1989 este luata in calcul in anul 2014?

Vă mulțumesc
Re: sporuri vechime, compensatii, munca in acord global inainte de 1989
Scris de: la pensie la data: 04/14/2014 8:38am
Aceste detalii sunt explicate de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Totusi vom incerca sa va raspundem punctual :
1. Sporurile de vechime nu sunt calculate automat de programul de calcul de pe site ci trebuie sa le introduceti dv in coloana “Sporuri” in %.
2. Punctajul suplimentar penntru contributia la pensie suplimentara cu 2, 3 si 5 %, inainte de aprilie 2001 sunt calculate automat de catre programul de pe site.
3. Compensatiile acordate in suma fixa trebuie sa le introduceti dv in coloana “Sporuri” in “suma fixa”
4 Sporul de vechime inainte de aprilie 1992 se determina si se introduce de dv in progam asa cum eplicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
5 Dupa 01 aprilie 1992 pana la includerea sporurilor in salariul inscris in carnetul de munca introduceti in program sporurile primite pentru care va trebui sa prezentati adeverinta eliberata de angajator.
6 Sumele castigate in acord global inainte de aprilie 2001 nu se iau in calculul pensiei. Au existat pensionari care au castigat in justitie dreptul de a se lua in calcul aceste sume insa au mers cu actiunea in justitie pana la ICCJ.
pensie suplimentara
Scris de: M.E. la data: 04/14/2014 11:43am
la pensie :
Aceste detalii sunt explicate de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Totusi vom incerca sa va raspundem punctual :
1. Sporurile de vechime nu sunt calculate automat de programul de calcul de pe site ci trebuie sa le introduceti dv in coloana “Sporuri” in %.
2. Punctajul suplimentar penntru contributia la pensie suplimentara cu 2, 3 si 5 %, inainte de aprilie 2001 sunt calculate automat de catre programul de pe site.
3. Compensatiile acordate in suma fixa trebuie sa le introduceti dv in coloana “Sporuri” in “suma fixa”
4 Sporul de vechime inainte de aprilie 1992 se determina si se introduce de dv in progam asa cum eplicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
5 Dupa 01 aprilie 1992 pana la includerea sporurilor in salariul inscris in carnetul de munca introduceti in program sporurile primite pentru care va trebui sa prezentati adeverinta eliberata de angajator.
6 Sumele castigate in acord global inainte de aprilie 2001 nu se iau in calculul pensiei. Au existat pensionari care au castigat in justitie dreptul de a se lua in calcul aceste sume insa au mers cu actiunea in justitie pana la ICCJ.



2.Pentru punctajul suplimentar penntru contributia la pensie suplimentara cu 2, 3 si 5 %,nu mai sunt necesare adeverintele , se calculeaza automat ca si sporul de vechime?
Multimesc anticipat!
PASTE FERICIT !
Re: sporuri vechime, compensatii, munca in acord global inainte de 1989
Scris de: irina la data: 04/15/2014 4:40am
la pensie :
Aceste detalii sunt explicate de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Totusi vom incerca sa va raspundem punctual :
1. Sporurile de vechime nu sunt calculate automat de programul de calcul de pe site ci trebuie sa le introduceti dv in coloana “Sporuri” in %.
2. Punctajul suplimentar penntru contributia la pensie suplimentara cu 2, 3 si 5 %, inainte de aprilie 2001 sunt calculate automat de catre programul de pe site.
3. Compensatiile acordate in suma fixa trebuie sa le introduceti dv in coloana “Sporuri” in “suma fixa”
4 Sporul de vechime inainte de aprilie 1992 se determina si se introduce de dv in progam asa cum eplicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
5 Dupa 01 aprilie 1992 pana la includerea sporurilor in salariul inscris in carnetul de munca introduceti in program sporurile primite pentru care va trebui sa prezentati adeverinta eliberata de angajator.
6 Sumele castigate in acord global inainte de aprilie 2001 nu se iau in calculul pensiei. Au existat pensionari care au castigat in justitie dreptul de a se lua in calcul aceste sume insa au mers cu actiunea in justitie pana la ICCJ.




Vă mulțumesc.
1 ref. spor vechime dupa 1.04.1992, coeficientul cf legii este diferit de cel accordat in cartea de muna; care trebuie luat in considerare?
Legea prevede ca dupa septembrie 1992 sp. vechime sa fie introdus in salariul brut; la mine sporul de vechime apare defalcat, deci nu stiu ce sa iau in considerare: indicatiile din program, legea sau cartea mea de munca, in care sporul de vechime apare defalcat pana in 1994?
2. știți cumva daca zilele inceperii/incheierii contactului se considera zile lucrate?
3. oare cum se ia ziua din luna la vechime in munca: la 3 zile lucratoare + 2 nelucrătoare acoperite se considera 3 zile la vechime sau 5 sau cat reprezinta cele 3 lucratoare din totalul de zile alre lunii? sper ca m-am facut înțeleasă!
OBS: Am multe zile ca parti din luna lucrate iar la calculul pensiei se truncheaza la luni intregi (deci in minus)și nu vreau sa mai cotizez degeaba, pentru 3/4 luna lurcrata sa nu-mi ia in considerare aceasta parte.

Cu stima
Re: sporuri vechime, compensatii, munca in acord global inainte de 1989
Scris de: la pensie la data: 04/16/2014 4:34am
1. Asa cum am precizat in raspunsul anterior dupa 01 aprilie 1992 introduceti in calcul sporul de vechime primit si care probabil este inscris in carnetul de munca. Pentru acesta trebuie sa cereti adeverinta la angajator.
Daca sporurile nu au fost incluse in suma inscrisa in carnetul de munca incepand cu septembrie 1992 introduceti sumele asa cum sunt in carnetul de munca dar aveti grija sa nu introduceti sporurile de doua ori.
2 Ziua in care se incepe activitatea se considera zi lucrata iar ziua in care se termina activitatea se considera zi nelucrata. La fel si in cazul contractelor de asigurare
3. Intre ziua de incepere a activitatii si de incetarea a activitatii rezulta un numar de zile calendaristice care se iau in calcul ca vechime. Calculul zilelor lucratoare in cursul unei luni lucrate incomplete se face numai de Casa de pensii dupa o metodologie pe care nu o cunoastem.
Pentru a face un calcul exact al perioadei care va lipseste pentru deschiderea unui drept la pensie atunci cand mergeti la Casa de pensii sa incheiati un contract de asigurare sociala pentru completarea vechimii cereti functionarului care va incheie contractul sa va calculeze perioada necesara.
Re: sporuri vechime, compensatii, munca in acord global inainte de 1989
Scris de: irina la data: 04/16/2014 10:14am
la pensie :
1. Asa cum am precizat in raspunsul anterior dupa 01 aprilie 1992 introduceti in calcul sporul de vechime primit si care probabil este inscris in carnetul de munca. Pentru acesta trebuie sa cereti adeverinta la angajator.
Daca sporurile nu au fost incluse in suma inscrisa in carnetul de munca incepand cu septembrie 1992 introduceti sumele asa cum sunt in carnetul de munca dar aveti grija sa nu introduceti sporurile de doua ori.
2 Ziua in care se incepe activitatea se considera zi lucrata iar ziua in care se termina activitatea se considera zi nelucrata. La fel si in cazul contractelor de asigurare
3. Intre ziua de incepere a activitatii si de incetarea a activitatii rezulta un numar de zile calendaristice care se iau in calcul ca vechime. Calculul zilelor lucratoare in cursul unei luni lucrate incomplete se face numai de Casa de pensii dupa o metodologie pe care nu o cunoastem.
Pentru a face un calcul exact al perioadei care va lipseste pentru deschiderea unui drept la pensie atunci cand mergeti la Casa de pensii sa incheiati un contract de asigurare sociala pentru completarea vechimii cereti functionarului care va incheie contractul sa va calculeze perioada necesara.


Mulțumesc frumos pentru răspunsuri. Acum vin de la casa de pensii, unde am primit răspunsuri năucitoare: ba ambele zile, de început și de sfârșit de contract se socotesc, ba una, ba niciuna.
Trebuie să depunem documentele exact în ziua/a doua zi după completarea stagiului complet. Dar să calculăm singuri. Dacă depunem mai devreme și cu o zi , dosarul se respinge.
Pentru cele trei zile lucrătoare lucrate dintr-o lună, se iau trei, iar valoarea de 3,85 zile stagiu pentru trei efectiv lucrate - conform adeverinșei primite este o aberație...
Bună ziua, va rog sa să-mi răspundeți și mie la o intebare am pe cartea de munca vechime di 1979 pana in 1984 la un Cap cand am fost sa îmi dea adeverință a zis ca nu sa virat dar am trecut în cartea de munca ce e de făcut, mulțumesc
Scris de: Iosu Iosu la data: 12/25/2021 6:34am
Bună ziua ma numesc Nina ma poate ajuta cineva cu un răspuns am pe cartea de munca vechime din 1979 pana 1984 dar când am fost după adeverință la arhiva depusa a spus ca nu sa virat vechime ce e de făcut, mulțumesc

irina :
la pensie :
1. Asa cum am precizat in raspunsul anterior dupa 01 aprilie 1992 introduceti in calcul sporul de vechime primit si care probabil este inscris in carnetul de munca. Pentru acesta trebuie sa cereti adeverinta la angajator.
Daca sporurile nu au fost incluse in suma inscrisa in carnetul de munca incepand cu septembrie 1992 introduceti sumele asa cum sunt in carnetul de munca dar aveti grija sa nu introduceti sporurile de doua ori.
2 Ziua in care se incepe activitatea se considera zi lucrata iar ziua in care se termina activitatea se considera zi nelucrata. La fel si in cazul contractelor de asigurare
3. Intre ziua de incepere a activitatii si de incetarea a activitatii rezulta un numar de zile calendaristice care se iau in calcul ca vechime. Calculul zilelor lucratoare in cursul unei luni lucrate incomplete se face numai de Casa de pensii dupa o metodologie pe care nu o cunoastem.
Pentru a face un calcul exact al perioadei care va lipseste pentru deschiderea unui drept la pensie atunci cand mergeti la Casa de pensii sa incheiati un contract de asigurare sociala pentru completarea vechimii cereti functionarului care va incheie contractul sa va calculeze perioada necesara.


Mulțumesc frumos pentru răspunsuri. Acum vin de la casa de pensii, unde am primit răspunsuri năucitoare: ba ambele zile, de început și de sfârșit de contract se socotesc, ba una, ba niciuna.
Trebuie să depunem documentele exact în ziua/a doua zi după completarea stagiului complet. Dar să calculăm singuri. Dacă depunem mai devreme și cu o zi , dosarul se respinge.
Pentru cele trei zile lucrătoare lucrate dintr-o lună, se iau trei, iar valoarea de 3,85 zile stagiu pentru trei efectiv lucrate - conform adeverinșei primite este o aberație...
Re: sporuri vechime, compensatii, munca in acord global inainte de 1989
Scris de: la pensie la data: 12/27/2021 4:31am
Datele dv sunt incomplete si neclare. De exemplu nu ati precizat datele personale, adica: data de nastere, daca mai aveti si alta vechime decat cea lucrata la CAP precum si tipul pensiei pe care doriti sa o cereti.
Vom incerca sa va dam cateva informatii care presupunem ca sunt necesare.
Perioda lucrata in agricultura, la CAP este dovedita prin adeverinte in care sunt prezentate numarul de norme lucrate in fiecare an. Pentru a fi luate in calcul aceste norme lucrate trebuie sa fie transformate de catre functionarii de la casele de pensii in stagiu de cotizare exprimat in "ani utili" pentru care se acorda un anumit punctaj anual.
Pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta trebuie sa aveti varsta standard de pensionare (care depinde de data de nastere) si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, diminuata trebuie sa aveti varsta cu 5 ani mai mica decat varsta standard de pensionare si stagiul complet de cotizare, care depind de data de nastere.
Informatiile primite de la casa de pensii sunt informatii normale dar depinde de modul cum au fost transmise si de cunostintele dv anterioare pentruca aceste informatii sa fie naucitoare.
Daca doriti sa va ajutam la calculul stagiului de cotizare si al varstei la care puteti depune dosarul de pensionare va putem ajuta noi daca ne dati datele necesare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1