Subiect "Ce se întâmplă cu postul?" Deschis de Maria Diaconu la data: 07/05/2014 7:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ce se întâmplă cu postul?
Scris de: Maria Diaconu la data: 07/05/2014 7:37am
Gen:F
Data nasterii:OCT.1956
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare: Vă rog mult, dacă îmi puteți spune, ce se întâmplă cu postul unei persoane care a primit acum pensie de invaliditate grad II, cu termen de revizuire la 1(un) an? Dacă peste un an persoana nu mai obține decizie de incadrare in grad de invaliditate și trebuie să se reîntoarcă la serviciu, ce se intâmplă cu postul? Se poate păstra postul până atunci sau devine vacant și se ocupă prin concurs fiind post bugetar? Ce face persoana care se reîntoarce la post?

Vă mulțumesc!
Re: Ce se întâmplă cu postul?
Scris de: la pensie la data: 07/06/2014 9:11pm
Intrebarea dv se refera la legislatia muncii domeniu pe care il cunoastem mai putin.
Din cat cunoastem noi angajatorul nu are obligatia sa reangajeze o persoana careea i-a incetat contractul de munca prin pensionarea cu pensie de invaliditate si deci postul devenit vacant poate fi desfiintat sau scos la concurs pentru a fi ocupat.
Persoana care a beneficiat de pensie de invaliditate si la expertizarea capacitatii de munca nu se mai incadreaza in unul din gradele de invaliditate se poate angaja acolo unde gaseste un post fie la vechiul angajator fie la alt angajator.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1