Subiect "anticipare cuantum pensie" Deschis de Schiopu Lucia la data: 07/06/2014 4:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
anticipare cuantum pensie
Scris de: Schiopu Lucia la data: 07/06/2014 4:46am
Gen:F
Data nasterii: 10.08.1962
Stagiul de cotizare: 33 ani in conditii de handicap preexistent- accentuat
Alte date: nu am stagii de cotizare asimilate
Intrebare: Am introdus in programul dvs. Lapensie.com datele solicitate in vederea calcularii cuantumului pensiei.
Va rog daca se poate sa verificati corectitudinea calculului avand in vedere ca am lucrat in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat tot stagiul de cotizare.
Intentionez sa-mi depun dosarul pentru pensionare la implinirea varstei de 52,3 luni (11.2014)din motive obiective si m-ar ajuta un raspuns din partea dvs.
Multumesc pentru solicitudine si va felicit pentru acest site.
Re: anticipare cuantum pensie
Scris de: la pensie la data: 07/06/2014 10:45pm
Confirmam calculul dv privind data pensionarii cu pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani pentru un stagiu de cotizare mai mare de 21 ani si 10 luni in conditii de handicap accentuat preexistent.
Din pacate nu putem confirma si corectitudinea datelor introduse deoarece nu am putut sa facem verificarea, deoarece nu am putut identifica programul in care ati introdus datele.
Identificarea programelor o facem dupa adresa dv de mail.
Dv probabil ati introdus adrese de mail diferite la deschiderea progamului si la acest mesaj. Va rugam sa reveniti si sa precizati la noul mesaj adresa de mail utilizata la deschiderea programului.
Re: anticipare cuantum pensie
Scris de: Schiopu Lucia la data: 07/07/2014 1:01am
la pensie :
Confirmam calculul dv privind data pensionarii cu pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani pentru un stagiu de cotizare mai mare de 21 ani si 10 luni in conditii de handicap accentuat preexistent.
Din pacate nu putem confirma si corectitudinea datelor introduse deoarece nu am putut sa facem verificarea, deoarece nu am putut identifica programul in care ati introdus datele.
Identificarea programelor o facem dupa adresa dv de mail.
Dv probabil ati introdus adrese de mail diferite la deschiderea progamului si la acest mesaj. Va rugam sa reveniti si sa precizati la noul mesaj adresa de mail utilizata la deschiderea programului.


Am introdus datele in program de pe adresa de email luciaschp@yahoo.com -adresa care nu mai e valida - va multumesc !
Re: anticipare cuantum pensie
Scris de: Schiopu Lucia la data: 07/07/2014 1:07am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:anticipare cuantum pensie
Gen:F
Data nasterii: 10.08.1962
Stagiul de cotizare: 33 ani in conditii de handicap preexistent- accentuat
Alte date: nu am stagii de cotizare asimilate
Intrebare: Am introdus in programul dvs. Lapensie.com datele solicitate in vederea calcularii cuantumului pensiei.
Va rog daca se poate sa verificati corectitudinea calculului avand in vedere ca am lucrat in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat tot stagiul de cotizare.
Intentionez sa-mi depun dosarul pentru pensionare la implinirea varstei de 52,3 luni (11.2014)din motive obiective si m-ar ajuta un raspuns din partea dvs.
Re: anticipare cuantum pensie
Scris de: la pensie la data: 07/07/2014 10:06pm
Am gasit programul in care ati introdus datele si am observat ca nu ati facut erori deosebite
1 Una referitoare la sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992 care trebuie introdus asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am calculat noi acest spor pe care trebuie sa-l introduceti in program intocmai.
Acesta este :
- Intre ianuarie1984 – decembrie 1985 – 3 %
- Intre ianuarie 1986 – decembrie 1990 – 6 %
- Intre ianuarie 1991 – martie 1992 – 9 %
2. Ati introdus date pentru o perioada viitoare si aceasta genereaza mici erori care fac ca punctajul total sa se modifice putin in fiecare luna
3 Deoarece programul nu este adaptat tuturor situatiilor dupa corectarea sporului de vechime mai trebuie sa faceti dv urmatoarele corectii :
- Considerati corect punctajul total realizat
Ex 28 puncte
- Calculati punctajul mediu anual impartind punctajul total la stagiul complet de cotizare redus.
Stagiul complet de cotizare al dv se reduce cu o treime datorita faptului ca ati lucrat in conditia unui handicap accentuat preexistent, la 21 ani si 10 luni (21,83333).
Ex 28/21,83333 = 1,28244 puncte (se retin 5 zecimale).
- Daca iesiti la pensie in cursul anului 2014 corectati punctajul mediu annual inmultindu-l cu 1,07.
Ex 1,28244 X 1,07 = 1,37221
- Daca iesiti la pensie in cursul anului 2014 calculati valoarea pensiei inmultind punctajul mediu corectat cu valoarea punctului de pensie din acest an 790,70 lei.
Ex : 1,37221 X 790,70 = 1085 lei
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1