Subiect "completare simultana pensie inv. si salariu" Deschis de stanciu violeta la data: 07/07/2014 11:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
completare simultana pensie inv. si salariu
Scris de: stanciu violeta la data: 07/07/2014 11:33am
Gen:F
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:38 ani 1 luna 28 zile
Alte date:11 ani 4 luni 13 zile perioda asimilata (4 ani facultate , restul pensie invaliditate gr 3
Intrebare: Buna sera ,

Va rog sa-mi comunicati cum se completeza tabelul de calcul al pensiei la limita de varsta in situatia in care am avut simultan pensie de invaliditate cu valori diferite in perioada 2003 - 2012 cat si salariu tarifar cu jumatate de norma .

Va multumesc ,

Cu stima ,

Violeta Stanciu
Re: completare simultana pensie inv. si salariu
Scris de: la pensie la data: 07/08/2014 2:27am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul pensie si avem urmatoarele observatii :
1 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992 asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Trebuia sa luati in calculul stagiului de cotizare si perioada lucrata inainte de facultate
Pentru dv am calculat noi acest spor pe care trebuie sa-l introduceti in program intocmai.
Acesta este :
- Intre septembrie1983 – august 1988 – 6 %
- Intre septembrie 1988 – martie 1992 – 9 %
2 In perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate se selecteaza codul “L” iar in coloana salariu tarifar se introduce valoarea pensiei de invaliditate primite iar sumele primite pe perioada pensiei de invaliditate de gradul III cu contract cu jumatate de norma le introduceti in coloana sporuri in “Suma fixa”.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1