Subiect "Pensie de invaliditate - stagiu potential." Deschis de Balazs F. Ludovic la data: 07/08/2014 12:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de invaliditate - stagiu potential.
Scris de: Balazs F. Ludovic la data: 07/08/2014 12:53am
Gen:F
Data nasterii:04.07.1961
Stagiul de cotizare:21 ani, 3luni, 25 zile la data acordarii deciziei de invaliditate
La aceasi data varsta era 42 ani, 5 luni, 29 de zile

Intrebare:
1. Datele de mai sus se refera la sotia mea care este in pensie de invaliditate din data de 03.01.2004.
As vrea sa intreb ce inseamna "Stagiul potential" din decizia de pensionare. (Acolo apare 8 ani 8 luni, 3 zile) si nu inteleg ce inseamna asta.

2. In conditiile de mai sus, cand poate ramane aceasta pensie definitiva, sa nu mai fie nevoie de revizuire?

3. Mai am o intrebare referitoare la mine. In perioada 01.09.1985 - 15.07.1987, am lucrat la IPA Iasi si am mentiunea in cartea de munca "Tehnician de turnatorie gr.6" fara sa fie mentionat vre-un procent de spor. (Am lucrat efectiv in turnatorie.) As vrea sa intreb daca sunt indreptatit ca in aceasta perioada sa fiu incadrat in grupa 1 de munca si daca da, ce am de facut?
Va multumesc anticipat.
Re: Pensie de invaliditate - stagiu potential.
Scris de: la pensie la data: 07/08/2014 9:24pm
1 Stagiul potential are urmatoarea semnificatie.
Sotia dv s-a pensionat in ianuarie 2004 conform legii pensiilor 19/2000 in vigoare la acea data.
Conform acestei legi si a datei de nastere atunci avea varsta standard de pensionare (varsta de iesire la pensie pentru limita de varsta) de 60 ani si stagiul complet de cotizare (stagiul folosit pentru calculul punctajului mediu al pensiei) de 30 ani.
Pentru a nu iesi din calcul o pensie mai mica, deoarece dansa la data pensionarii nu avea stagiul complet de cotizare, i s-a completat stagiul de cotizare realizat cu un stagiu de cotizare potential astfel ca sa realizeze stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Pentru stagiul potential i s-a acordat un punctaj suplimentar, daca precizati gradul de invaliditate va puteam calcula acest punctaj suplimentar, dar il gasiti pe decizia de pensionare. Acest punctaj suplimentar se cumuleaza la punctajul realizat in perioada lucrata si se realizeaza un punctaj total .
Punctajul total se imparte la stagiul complet de cotizre de 30 ani si se obtine punctajul mediu anual al pensiei care este trecut pe cuponul de pensie
2 Deoarece in 01 ianuarie 2011 s-a schimbat legea pensiilor si a intrat in vigoare legea 263/2010 iesirea la pensie pentru limita de varsta a doamnei s-a modificat la varsta standard de pensionare de 62 ani si o luna adica in 04 august 2023.
Nu avem date suficiente de analiza dar presupunem ca in cazul in care i se modifica gradul de invaliditate pensia calculata se micsoreaza.
3 Incadrarea dv in grupa I de munca poate fi aflata numai de la angajator pentruca numai el stie daca a intocmit documentatia de incadrare in grupa de munca pentru locul dv de munca. Dar stagiul fiind sub 2 ani incadrarea in gr I nu va aduce un castig semnificativ.
Daca atunci pentru conditiile de munca ati primit anumite sporuri care nu au fost trecute in carnetul de munca trebuie sa cereti la angajator o adeverinta in care sa fie specificate aceste sporuri.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1