Subiect "pensie anticipata" Deschis de iulia baciu la data: 07/16/2014 11:21pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: iulia baciu la data: 07/16/2014 11:21pm
Gen:F
Data nasterii:14.04.1965
Stagiul de cotizare:33 de ani si 18 ani de grupa I
Alte date:
Intrebare:Buna ziua! Imi cer scuze pentru faptul ca am introdus stagiu de cotizare gresit initial, acesta este cel corect, de 33 de ani di 18 ani de grupa I .Mi-ati putea calcula din nou varsta la care as putea iesi la pensie cu reducerea aferenta, precum si daca as putea iesi la pensie .anticipat.As vrea sa stiu daca voi beneficia de pensie anticipata.Va multumesc.Astept cu interes raspunsul dvs.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/17/2014 8:50pm
Aceasta modificare nu schimba data de iesire la pensie ci numai stagiul total de cotizare care nu modifica varsta de pensionare.
Calculul corect dupa modificarea facuta este urmatorul :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 14 februarie 2028, la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Prin legea 380/2013 stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Pentru stagiul de 18 ani in in gr I beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 9 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiul de cotizare total de 42 ani.
Pentru stagiile de 18 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 9 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 53 ani si 10 luni adica in data de 14 februarie 2019.
Nu puteti sa va pensionati cu pensie anticipata inainte de varsta de 53 ani si 10 luni deoarece anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1