Subiect "Solutie pentru situatia mea" Deschis de Diaconescu Elena la data: 07/17/2014 4:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Solutie pentru situatia mea
Scris de: Diaconescu Elena la data: 07/17/2014 4:16am
Gen: F
Data nasterii: 17.06.1950
Stagiul de cotizare: 11 ani si 10 luni
Alte date: din care 5 ani 9 luni si 27 de zile la grupa aIIa
Intrebare: Ce se poate face in situatia mea, tinand cont de varsta inaintata (64 de ani), pentru ca mi-a fost respinsa cererea de pensionare inca din anul 2010, pentru ca nu ma incadrez la stagiul minim necesar de cotizare la stat - 15 ani? Nu mai pot lucra, nu am nici un venit si stiu ca exista persoane sanatoase care au indemnizatie sau pensie sociala, desi nu au cotizat la stat nici macar un an. Pentru mine ce se poate face?
Mentionez ca am incheiat un contract de asigurare sociala la Casa de Pensii pentru a creste de la 10 ani si 10 luni la cei 11 ani si 10 luni, dar dupa aceea mi s-a raspuns ca nu este de ajuns. Ca sa mai cotizez pentru a ajunge la cei 15 ani mai trebuie inca 4 ani, iar eu nu mai pot face asta.
Re: Solutie pentru situatia mea
Scris de: la pensie la data: 07/17/2014 10:11pm
Credem ca este o neintelegere fie din partea dv fie din partea functionarilor de la Casa de pensii.
Neintelegerea din partea dv o putem justifica deoarece nu toata lumea intelege prevederile legale dar neintelegerea din partea functionarilor de la Casa de pensii este nejustificata.
Conform legii actuale a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta dupa data de 17 noiembrie 2008 daca realizati stagiul minim de cotizare de 11 ani si 10 luni.
Deci daca dosarul de pensie a fost respins pentruca nu aveti 15 ani vechime este gresit.
Pentru a rezolva situatia dv trebuie sa procedati astfel :
1- Verificati mai intai stagiul de cotizare realizat .
Acesta se compune din :
- Stagiul de cotizare lucrat ani, luni, zile
- Un spor de stagiu de 1 an si 3 luni aferent perioadei de 5 ani lucrate in grupa II de munca, daca aveti adeverinta pentru acest stagiu in grupa de munca.
- Stagiul de cotizare realizat prin contract de asigurare sociala cu Casa de pensii pentru care ati platit contributie lunara.
Daca aceste trei stagii cumulate insumeaza 11 ani si 10 luni sau mai mult atunci aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta.
2. Mai verificati inca odata dosarul de pensionare si mergeti la Casa de pensii pentru a-l depune.
Daca vi se refuza tot din cauza stagiului minim de cotizare reveniti si dati-ne explicatii clare privind motivul respingerii si va vom indica pasii urmatori.
Re: Solutie pentru situatia mea
Scris de: Diaconescu Elena la data: 07/18/2014 3:30am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns.
As vrea sa stiu care articol din legea 263/2010 imi spune ca am dreptul la pensie desi stagiul de cotizare realizat este mai mic de 15 ani? (11 ani si 10 luni - in care sunt cumulate stagiul de cotizare realizat de 10 ani si 10 luni, 1 an contract de asigurare sociala, cei 5 ani de grupa a II a). Va intreb pentru ca am nevoie de argumente clare pentru doamna de la Casa de Pensii care mi-a respins dosarul. Intentionez sa merg la Casa de Pensii din nou, iar ajutorul dumneavoastra ma motiveaza.
Re: Solutie pentru situatia mea
Scris de: la pensie la data: 07/19/2014 3:02am
Mai intai trebuie va prezentam prevederile legii pensiilor 263/2010 privind varsta standard de pensionare, stagiul complet de cotizare si stagiul minim de cotizare.
-Art 52 din legea pensiilor 263/2010 “Pensia pentru limita de varsta se cuvine persoanelor care indeplinesc, cumulativ, la data pensionarii, conditiile privind varsta standard de pensionare si stagiul minim de pensionare (sau in specialitae - aceasta se refera la militari) prevazute de prezenta lege.”
- Art 53 alin (1) “Varsta standard de pensionare este de 65 pentru barbati si 63 ani pentru femei . Atingerea acestei varste se realizeaza prin cresterea varstelor standard de pensionare conform esalonarii prevazute in anexa 5 “
In aceasta anexa esalonarea se face in functie de data nasterii astfel
Tabelul pentru femei
Data nasterii aprilie 1944 – varsta standard de pensionare 57 ani
Data nasterii iunie 1950 – varsta standard de pensionare 58 ani si 5 luni (conditie indeplinita)
Data nasterii ianuarie 1967 – varsta standard de pensionare 63 ani
- Art 53 alin (2)” Stagiul minim de cotizare este de 15 ani, atat pentru femei, cat si pentru barbate. Atingerea acestui stagiu se realizeaza prin cresterea stagiului minim de cotizare, conform esalonarii prevazute in anexa 5 “
In aceasta anexa esalonarea se face in functie de data nasterii astfel
Acelas tabel pentru femei
Data nasterii aprilie 1944 – stagiul minim de cotizare 10 ani
Data nasterii iunie 1950 – stagiul minim de cotizare 11 ani si 10 luni (conditie indeplinita)
Data nasterii ianuarie 1955 – stagiul minim de cotizare 15 ani (deci au stagiul minim de cotizare numai femeile nascute incepand cu ianuarie 1955).

Componenta stagiului de cotizare/stagiului minim de cotizare este constituita din :
- Perioadele lucrate cu contract de munca, conform art 31 alin (1) din Normele de aplicarea ale legii pensiilor 263/2010 aprobate prn HG 257/2011
- Perioada realizata prin contract cu Casa de pensii, conform art 31 alin (2) din Normele de aplicarea ale legii pensiilor 263/2010 aprobate prn HG 257/2011
- Perioadele suplimentare acordate pentru activitatile desfasurate in gr II de munca, conform art 37 alin (1) litera d) din Normele de aplicarea ale legii pensiilor 263/2010 aprobate prn HG 257/2011
Re: Solutie pentru situatia mea
Scris de: Diaconescu Elena la data: 07/21/2014 3:31am
Gen: F
Data nasterii: 17.06.1950
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am fost astazi la Casa de Pensii si m-am intors foarte dezamagita. Mi s-au dat raspunsuri la care nu ma mai asteptam:
in februarie anul acesta s-a dat o ordonanta de urgenta prin care cei cu grupa a II a de munca, trebuie sa aiba minim 6 ani lucrati la grupa respectiva, ca sa li se adauge vechime, iar eu am mai putin-doar 5 ani si 9 luni.
Fara acest 1 an si 3 luni cat mi se calcula pentru grupa, raman cu 9 ani si 7 luni lucrati, la care ar trebui sa se adauge contractul de asigurare sociala incheiat cu Casa de Pensii in perioada octombrie 2008-noiembrie 2009. Oricum, functionarul de la ghiseu nu mi-a zis decat ca singura solutie ar fi sa mai inchei inca un contract de asigurare sociala pe inca 2 ani, adica de la cei 9 ani si 7 luni la cei 11 ani si 10 luni - miminul din lege. De anul cotizat la ei nu mi-a mai zis nimic, iar ca sa cotizez pentru acest contract trebuie sa mai dau cate 257 lei lunar timp de inca doi ani. Nu am banii necesari, contractul celalalt a fost reziliat, nu se poate face o continuare a lui, iar eu ar trebui sa astept pana la 66-67 de ani ca sa castig o pensie. Nu mai am nici o speranta, sunt bolnava si nu cred ca mai ajung macar la varsta de 67 de ani, dar sa mai si cotizez la Casa de Pensii. Dumneavoastra mai vedeti alta solutie in situatia mea, oare cel de la ghiseu a gresit din nou?
Re: Solutie pentru situatia mea
Scris de: la pensie la data: 07/21/2014 11:01pm
Noi credem ca nu este numai o gresala a functionarului de la ghiseu ci o rea vointa.
Dv ati evitat sa precizati la ce Casa teritoriala de pensii ati fost.Noi prin mijloace electronice presupunem ca este vorba de Casa Judeteana de Pensii Dambovita si ar fi bine sa confirmati presupunerea noastra.
Noi nu cunoastem o asemenea ordonanta de urgenta si credem ca nici nu exista. Daca exista trebuia sa va spuna numarul acesteia.
Acordarea stagiului suplimentar pentru stagiile in grupele de munca se face conform urmatoarelor prevederi legale :
- Art 18 litera a) din legea pensiilor 263/2010 care prevede ca :
“Constitue stagiu stagiu de cotizare in sistemul public de pensii, vechimea in munca recunoscuta pentru stabilirea pensiilor pana la data de 01 aprilie 2001”
- Art 16 din legea pensiilor 3/1977 in vigoare pana in 31 aprilie 2001 care prevede ca:
“Persoanele care au lucrat cel putin 5 ani in grupele I si II de muncaau dreptul sa li se ia in calculul vechimii in munca pentru fiecare an lucrat in aceste grupe: un an si 6 luni pentru grupa I sau un an si 3 luni pentru grupa II”
In aceste conditii sfatul nostru este sa mergeti sa depuneti dosarul de pensie direct la registratura Casei de pensii. Daca vi se refuza depunerea dosarului Depuneti o contestatie la registratura Casei de pensii catre “Comisia Centrala de Contestatii” in care va explicati situatia si greutatile pe care le-ati intampinat la depunerea dosarului de pensie.
Re: Solutie pentru situatia mea
Scris de: Diaconescu Elena la data: 07/22/2014 12:16am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua! Intr-adevar, la Casa de Pensii Dambovita am fost, din Targoviste. Voi incerca solutia pe care mi-ati dat-o dumneavoastra. Anii lucrati, cu cotizatia la Casa de Pensii si 1 an si 3 luni pentru grupa a II a este exact limita de 11 ani si 10 luni de care am nevoie sa ma inscriu la pensia pentru limita de varsta. Functionarul mi-a spus un numar de ordonanta pe care nu l-am retinut, dar merg pe mana dumneavoastra. Va voi tine la curent cu ceea ce am rezolvat. Sper sa nu fiu prea plictisitoare. Va multumesc din suflet!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1