Subiect "Pensii" Deschis de GEORGE la data: 07/18/2014 12:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensii
Scris de: GEORGE la data: 07/18/2014 12:06am
Gen:M
Data nasterii:30.01.1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Perioada 23.10.2006-01.10.2010 lucrata la Directia Generala de Politie comunitara,in adeverinta eliberata de aceasta institutie se specifica negru pa alb ca am beneficiat de 10% spor conditii deosebite,conform O.G nr.2/2006,iar cei de la casa de pensii spun ca aceasta perioada nu se incadreaza in conditii deosebite.D-voastra cum interpretati textul O.G.Acesta este motivul respingeri dosarului si intarzierea pensionari cu inca 6 luni.
Multumesc,
Re: Pensii
Scris de: la pensie la data: 07/20/2014 3:06am
Faptul ca ati beneficiat de spor pentru conditiile deosebite de lucru nu iseamna ca locul dv a fost incadrat in grupa de munca conditii deosebite.
Acordarea de sporuri pentru conditiile de lucru este facuta de organul de conducere al unitatii in care ati lucrat in functie de conditiile de lucru si in acest sens au fost inventate o multime de aprecieri ale conditiilor de lucru : deosebite, grele, periculoase, penibile etc si sunt acordate si personalului ale caror locuri de munca nu sunt incadrate in grupele de munca. Presupune ca dv va incadrati in o asemenea situatie. Asemanarea denumirii conditiilor de munca este intamplatoare.
Incadrarea locurilor de munca in grupele de munca se face in urma hotararii unui organ de conducere al unitatii si a intocmirii unui dosar in care sunr justificate conditiile de munca prin determinari de noxe si alte acte justificative, cu avizele si aprobarile necesare care apoi se preda la Casa de pensii.
Pentru a beneficia de avantajele unui stagiu in grupa de munca nu se cere o adeverinta de sporuri ci o adeverinta de incadrare a locului de munca (stagiului lucrat in acest loc de munca) in grupa de munca. Probabil dv nu ati prezentat o asemenea adeverinta ci numai una de spor la salariu si acesta este luat in calculul punctajului pensiei nu la reducerea varstei de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1