Subiect "pensie" Deschis de Olaru Ion la data: 07/18/2014 3:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Olaru Ion la data: 07/18/2014 3:32am
Gen:masculin
Data nasterii:14 07 1950
Stagiul de cotizare:45 ani
Alte date:iIn 02 01 2011 am depus dosarul de pensie anticipat partial ,cind m-ia venit decizia fiind suma de 552 roni ,am mers mai departe la servici dar catre casa de pensii Brasov de care apartin nu am mai facut nici un fel de demers deoarece nu am stiut era (30 de zile )dosarul meu fiind si acum acolo.
Intrebare:daca eu am lucrat am stagiul de cotizatie de 45 ani si virsta 64 beneficiez acum de pensie anticipata fara penalitati?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 07/20/2014 5:45am
Dosarul pentru pensie anticipata partiala poate fi retras numai pana la aparitia deciziei de pensionare.
Daca ati lucrat in continuare dupa depunerea dosarului si dupa aparitiei deciziei de pensionare aceasta se considera suspendata si nu mai poate sa renuntati la ea si sa va recalculati pensia decat la varsta standard de pensionare care in cazul dv este de 65 ani. La aceasta varsta pensia anticipata partiala va fi transformata in pensie pentru limita de varsta si va fi recalculate prin :
- Introducerea in calcul a perioadei lucrate dupa depunerea dosarului de pensie anticipata partiala.
- Introducerea in calcul a stagiilor asimilate neluate in calcul la pensia anticipata partiala, de exemplu pentru stagiul militar.
- Eliminarea diminuarii pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1