Subiect "respingere dosar pensie limita de varsta" Deschis de Cepraga I. la data: 07/18/2014 6:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
respingere dosar pensie limita de varsta
Scris de: Cepraga I. la data: 07/18/2014 6:57am
Gen:M
Data nasterii:22.12.1954
Stagiul de cotizare:23 ani si 8 luni
Alte date:gr.1(100%)= 8ani9luni13zile,gr.1(75%)= 6ani 6luni 29zile, facultate la zi=4 ani.Mentionez ca am adeverinte pentru perioadele lucrate in gr. 1.
In data de 02.06.2014 am depus dosarul de pensie pentru limita de varsta la Casa de pensii Galati iar astazi,18 iulie 2014 am primit decizia de respingere a dosarului. Dupa calculul lor, am un stagiu total de 34 ani 2 luni 28zile, format din:
- conditii normale = 10 ani 0luni 8 zile
- in grupa I(Legea nr.3/1977) = 13ani 8luni 20zile
- stagiu aferent grupei/conditii de munca = 6 ani 6 luni
- perioada asimilata = 4 ani
Intrebare:Dvs. ne-ati explicat ca sporul de vechime se calculeaza din total de 15 ani lucrati in grupa 1, adica ar fi 7 ani si 6 luni. Va rog sa ma ajutati cum trebuie sa procedez in continuare si cum sa fac contestatia, daca am dreptate sa o fac.Va multumesc anticipat.
Re: respingere dosar pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 07/20/2014 9:33pm
La calculul stagiului aferent pentru stagiul in grupele de munca nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca. Acest procedeu este aplicat in multe cazuri cunoscute de noi de alte Case teritoriale de pensii.
Noi va sfatuim sa faceti contestatie catre Comisia Centrala de Contestatii.
Contestatia se depune la registratura Casei de pensii Galati.
In contestatia depusa precizati numarul de inregistrare a dosarului depus si ca dv considerati ca s-a facut gresit calculul stagiului aferent pentru stagiile in grupele de munca.
Anexati contestatiei copii de pe adeverinta (ele) pentru stagiile in grupa de munca si de pe decizia de respingere a dosarului de pensie.
Daca nu va deranjaza comunicati-ne si noua modul de solutionare al contestatiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1