Subiect "punctaj aferent perioadei lucrate in strainatate" Deschis de IZBASA SORIN-EUGEN la data: 08/21/2023 1:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj aferent perioadei lucrate in strainatate
Scris de: IZBASA SORIN-EUGEN la data: 08/21/2023 1:00am
Gen:m
Data nasterii:21.oct.1962
Stagiul de cotizare:aproximativ 34 ani
Alte date:dubla cetatenie
Intrebare: Am lucrat aproximativ 30 de ani in Romania unde lucrez si in prezent dar am lucrati si 42 de luni in Israel(ca cetatean israelian) si inca 4 luni am facut acolo un curs de limba, perioada in care presupun ca am platit de asemenea contributii. Cum se calculeaza punctajul aferent acelei perioade?
Re: punctaj aferent perioadei lucrate in strainatate
Scris de: la pensie la data: 08/21/2023 3:24am
Cei care au lucrat si in Romania si in Israel conform acordului bilateral primesc o pensie formata din doua componente calculate conform legislatiei fiecarei tari si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Legea prin care a fost aprobat acordul bilateral in domeniul asigurarilor sociale incheiat intre Romania si Israel il puteti gasi pe site-ul Casei Nationale de Pensii Publice la adresa : https://www.cnpp.ro/israel
Conform acestui acord se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al vechimii daca este necesara pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania aveti urmatoarele drepturi la pensie:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 21 octombrie 2027 la varsta standard de pensionare de 65 ani. Deoarece pentru aceasta pensie trebuie sa aveti realizat stagiul minim de cotizare de 15 ani lucrat in Romania nu trebuie sa faceti dovada stagiului de cotizare lucrat in Israel iar pensia o primiti integral.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala, cu anticipare de 5 ani deoarece pentru aceasta pensie trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani si nu se cumuleaza stagiile de cotizare lucrate in Israel.
Nu cunoastem legislatia israeliana privind perioadele recunoscute ca stagiu de cotizare si nici modul de calcul al componentei din Israel a pensiei. Aceste informatii le obtineti de la Casa Teritoriala de Pensii de care apartine domiciliul dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1