Subiect "pensie la limita devarsta si anticipata" Deschis de TOADER MARIANA la data: 09/21/2023 2:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita devarsta si anticipata
Scris de: TOADER MARIANA la data: 09/21/2023 2:37am
Gen:FEMININ
Data nasterii:12.12.1963
Stagiul de cotizare:43ani si 5luni la 1 dec
Alte date:lucrez din 1980 iulie
Intrebare:In urma modificarilor vehiculate ma sfatuiti sa depun dosarul de pensionare la 1 decembrie 2023 si sa beneficiez de indicelele de corectie de 1,41 sau sa astept noua lege in care baza de calcul va fi alta .Care moment de depunere a dosarului credeti ca ma avantajeaza. MULTUMESC.
Re: pensie la limita devarsta si anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/21/2023 7:56am
Conform actualei legi a pensiilor, 263/2010, si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, in data de 12 iulie 2026 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 7 luni.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Asa cum bine v-ati exprimat in prezent cunoastem numai modificarile discutate in public dar si acelea sunt incerte din punct de vedere al termenului de aplicare.
Se discuta ca noua lege a pensiilor va face urmatoarele modificari :
- Eliminarea indicelui de corectie care pentru dv, in cazul in care va pensionati cu pensie anticipata in acest an si noua lege a pensiilor va intra in vigoare incepand cu ianuarie 2024, ar insemna diminuarea pensiei cu 41 %.
- Calculul punctajului mediu al pensiei, care in prezent se face impartind suma punctajelor anuale la stagiul complet de cotizare (in cazul dv 33 ani si 5 luni), se va face prin o metoda echivalenta cu impartirea la 25 ani. Aceasta metoda de calcul ar insemna majorarea pensiei dv cu 33,7 %.
- Indexarea anuala a pensiei care in acest an se discuta a fi de minim 14 %.
- Introducerea in calcul a salariilor brute realizate in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 sau o majorare care va fi acordata din oficiu celor care nu depun adeverinte de salarii la o cifra ce va fi stabilita prin lege.
- Recalcularea tuturor pensiilor in plata conform noilor prevederi
In concluzie noi presupunem ca nu trebuie sa va ingrijorati ca pensia dv va fi diminuata prin aplicarea noii legi a pensiilor si deci nu se justifica iesirea la pensie inainte de intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor.
Re: pensie la limita devarsta si anticipata
Scris de: TOADER MARIANA la data: 09/21/2023 8:13am
Gen:F
Data nasterii:12,12,1963
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:CORECTEZ-43Ani si 5luni.In concluzie sa inteleg ca ma sfatuiti sa astept noua lege?.
Re: pensie la limita devarsta si anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/21/2023 8:27am
Corectia dv este gresita deoarece faceti confuzie intre stagiul complet de cotizare care depinde de data de nastere si stagiul de cotizare realizat.
Dv conform datei de nastere aveti stagiul complet de cotizare de 33 ani si 5 luni si acesta se ia in calculul punctajului mediu anual al pensiei.
Da, sfatul nostru este sa asteptati promulgarea noii legi a pensiilor si atunci sa faceti calculele cunoscand prevederile acesteea.
Re: pensie la limita devarsta si anticipata
Scris de: TOADER MARIANA la data: 09/21/2023 8:49am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:VA MULTUMESC .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1