Subiect "decizie pensie anticipata partiala" Deschis de Mihai Adrian la data: 09/22/2023 1:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
decizie pensie anticipata partiala
Scris de: Mihai Adrian la data: 09/22/2023 1:25am
Gen:m
Data nasterii:10.10.1962
Stagiul de cotizare:41 ani,5 luni,10 zile
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.Am primit decizia de pensionare anticipata la 1 sept.2023.,insa fara calcularea adeverintelor .Am contactat un avocat urmand sa merg in instanta.DUPA 01.01.2024,cum imi va fi recalculata pensia anticipata partial?Pe legea noua din 2024 sau pe cea veche din 2023.Pensia nu a fost pusa in plata,iar daca depun decizia de incetare a activitatii la casa de pensii beneficiez de marirea punctului de pensie?MULTUMESC
Re: decizie pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 09/22/2023 3:07am
Informatiile dv sunt neclare in privinta continutului adeverintelor care nu au fost luate in calcul.
Daca va referiti la adeverinta cu salariile brute din perioada inainte de 01 aprilie 2001 aceasta nu trebuia luata in calcul pentruca pensia dv a fost calculata conform prevederilor legii actuale a pensiilor 263/2010 in care se prevede ca in perioada mentionata se iau in calcul numai salariile tarifare si sporurile cu caracter permanent.
Salarii brute care cuprind : sporurile cu caracter nepermanent, primele , sumele castigate in acord etc.. se vor lua in calcul la recalcularea tuturor pensiilor in plata, care se va face dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor, care se va produce la 01 ianuarie 2024 sau mai tarziu
Indexarea punctului de pensie se face pentru toate pensiile deci si pentru cea a dv fie ca ati incetat activitatea sau nu. Daca nu ati incetat activitatea la punerea in plata a pensiei dv veti primi pensia calculata cu valoarea punctului de pensie indexat din luna in care se plateste pensia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1