Subiect "Pensie invaliditate" Deschis de Iftene Ovidiu la data: 06/16/2024 8:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie invaliditate
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 06/16/2024 8:53am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare: 30 ani si 7 luni
Alte date: O constatare care nedreptateste pensionarii de invaliditate cu stagii de cotizare !
Intrebare:
Pensionarul de invaliditate care inainte de a se pensiona pe caz de boala are stagii si in grupe superioare de munca si nu numai, , pierde enorm odata cu intrarea in vigoare a Lg 360/2023 cand se introduce acel stagiu contributiv de 35 de ani fara sporul de la grupe si prin nerecunoasterea ca stagiu asimilat al pensiei de boala !
Cazul meu concret , avand 17 ani grupa a 2 a si 1 an grupa speciala beneficiez de 4 ani si 6 luni spor de grupa .
Prin noua lege "pierd" acei 4 ani si 6 luni sporul de grupa si mai "pierd" si cei 12 ani de pensie de boala, total 16 ani si 6 luni ceea ce nu mi se pare normal , iar in cazul meu sunt multi pensionari de invaliditate care sunt nedreptatiti ! Mi se pare cam mare pierderea la schimbarea legilor ! Multumesc administratorilor grupului ca ne permit si aceste dezbateri care in unele cazuri sunt constructive !
Re: Pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 06/17/2024 4:30am
Constatarea dv este corecta.
Prevederile legii puse in discutie de dv sunt menite sa descurajeze apelarea la dreptul la pensie de invaliditate insa, opinia noastra este ca acestea afecteaza exagerat pe cei care isi pierd complet capacitatea de munca si sunt obligati sa apeleze la pensie de invaliditate.
Vizitatorii au dreptul sa-si spuna opiniile pe site, daca se foloseste un limbaj acceptabil.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1