Subiect "Cumul pensie /salariu" Deschis de Razesu maria la data: 06/17/2024 8:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cumul pensie /salariu
Scris de: Razesu maria la data: 06/17/2024 8:27am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am ieșit la pensie la limita de vârstă, lucrez și acum cumulând pensia cu salariul, după 1 septembrie mai pot cumula pensia cu salariul în sistemul public?
Re: Cumul pensie /salariu
Scris de: GicaH la data: 06/17/2024 9:59am
Razesu maria :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am ieșit la pensie la limita de vârstă, lucrez și acum cumulând pensia cu salariul, după 1 septembrie mai pot cumula pensia cu salariul în sistemul public?


Da, cu acceptul anual al angajatorului.
Re: Cumul pensie /salariu
Scris de: Razesu maria la data: 06/17/2024 1:00pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Si cum interpretam art 46, alineatul 2 din lege?,,Persoanele asigurate în sistemul public de pensii care îndeplinesc condiţiile de înscriere la pensie prevăzute la alin. (1) pot opta între acordarea pensiei pentru limită de vârstă şi continuarea activităţii, cu acordul anual al angajatorului, până la împlinirea vârstei de 70 de ani.
Re: Cumul pensie /salariu
Scris de: Maria Razesu la data: 06/17/2024 1:04pm
Este vorba cumva de cei ce se vor pensiona după 1 septembrie sau și pentru cei deja pensionați,?aici este nelămurirea
Multumesc
Re: Cumul pensie /salariu
Scris de: la pensie la data: 06/18/2024 2:25am
Conform preverilor art 105 din noua lege a pensiilor 360/2023, care va intra in vigoare incepand cu data de 01 septembrie 2024, pensionarii cu pensie pentru limita de varsta au dreptul sa lucreze cu contract de munca si sa cumuleze pensia cu salariu. Acest drept il au si in prezent.
In aceste conditii nu este necesar acordul anual al angajatorului ci contractul se incheie conform prevederilor codului muncii cu acordul permanent al ambelor parti
Prevederile art 46 alin (2) se refera la situatia in care angajatii care realizeaza varsta standard de pensionare. In acest caz conform art 56 alin (1) litera c) din Codul muncii angajatorul poate declara unilateral incetarea de drept a contractului de munca. In acest caz angajatul poate cere continuarea activitatii pana la 70 ani, fara a se pensiona, cu acordul anual al angajatorului.
Re: Cumul pensie /salariu
Scris de: Maria Razesu la data: 06/18/2024 3:38am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:mulțumesc pentru informații
Re: Cumul pensie /salariu
Scris de: GicaH la data: 06/18/2024 9:08am
la pensie :
Conform preverilor art 105 din noua lege a pensiilor 360/2023, care va intra in vigoare incepand cu data de 01 septembrie 2024, pensionarii cu pensie pentru limita de varsta au dreptul sa lucreze cu contract de munca si sa cumuleze pensia cu salariu. Acest drept il au si in prezent.
In aceste conditii nu este necesar acordul anual al angajatorului ci contractul se incheie conform prevederilor codului muncii cu acordul permanent al ambelor parti
Prevederile art 46 alin (2) se refera la situatia in care angajatii care realizeaza varsta standard de pensionare. In acest caz conform art 56 alin (1) litera c) din Codul muncii angajatorul poate declara unilateral incetarea de drept a contractului de munca. In acest caz angajatul poate cere continuarea activitatii pana la 70 ani, fara a se pensiona, cu acordul anual al angajatorului.


Părerea mea este că decât să fi dat ocazia de interpretări, respectiv abuzuri ale angajatorilor și funcționarilor CJP, ar fi trebuit anulat articolul 46 și scris unul mult mai simplu, pe înțelesul tuturor.
Re: Cumul pensie /salariu
Scris de: Razesu maria la data: 06/19/2024 9:22am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Mai este de lămurit și articolul 19 din normele de aplicare care prevede pentru viitor nu pentru cei pensionați pana la la 31 decembrie 2023
Re: Cumul pensie /salariu
Scris de: la pensie la data: 06/20/2024 4:02am
In art 19 alin (2) din normele de aplicare ale noii legi 360/2023 se precizeaza si situatiile in care pensionarii iesiti la pensie inainte de 01 ianuarie 2024 nu au dreptul de a opta sa lucreze fara sa cumuleze pensia cu salariu pana la varsta de 70 ani conform art 46 alin (2) din legea 360/2023.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1