Subiect "Adeverințe" Deschis de Ivan Alexandru la data: 06/29/2024 1:20pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Adeverințe
Scris de: Ivan Alexandru la data: 06/29/2024 1:20pm
Gen:M
Data nasterii:23/08/1957
Stagiul de cotizare:40 de ani
Alte date:data ieșirii la pensie septembrie 2015
Intrebare:In dosarul de pensionare am depusă o adeverinta cu veniturile brute pe perioada 1984-1997 (gr.I),care nu a fost luată în calcul,trebuie să depun o nouă adeverință conform anexei din legea 360,sau va fi luata luată in calcul în septembrie la recalculare adeverinta de la dosar?.Conform simulării as beneficia de 15 puncte(puncte conform veniturilor,plus 50/la sută spor gr.I-a).Mai am si o adeverinta cu ore suplimentare pe aceiasi perioadă 1984-1997,?.
Cu multa stimă
Re: Adeverințe
Scris de: GicaH la data: 06/29/2024 2:35pm
Ivan Alexandru :
Gen:M
Data nasterii:23/08/1957
Stagiul de cotizare:40 de ani
Alte date:data ieșirii la pensie septembrie 2015
Intrebare:In dosarul de pensionare am depusă o adeverinta cu veniturile brute pe perioada 1984-1997 (gr.I),care nu a fost luată în calcul,trebuie să depun o nouă adeverință conform anexei din legea 360,sau va fi luata luată in calcul în septembrie la recalculare adeverinta de la dosar?.Conform simulării as beneficia de 15 puncte(puncte conform veniturilor,plus 50/la sută spor gr.I-a).Mai am si o adeverinta cu ore suplimentare pe aceiasi perioadă 1984-1997,?.
Cu multa stimă


Dacă aveți o copie și constatați va are toate datele cerute de adeverințele date în anexe de legea 360/2023, nu trebuie sa mai aduceți alta.
Sper că ați depus-o cu număr de înregistrare sau ați inscris-o pe cererea de pensionare, caz în care ar trebui să fie menționată pe decizia de pensionare,în motivarea neluării
în calcul.
Re: Adeverințe
Scris de: Ivan Alexandru la data: 06/30/2024 8:29am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Adeverința cu venuturi brute nu este conform anexei din legea 360,adeverinta cu orele suplimentare da.Ambele adeverințe sunt inscrise în cererea de pensionare la actele depuse,conform legi/263 veniturile brute ,orele suplimentare nu se luau în calcul.În 2015 am dat în judecata Casa de Pensii,si în prima instantă am castigat,la curtea de apel am pierdut,singura adeverinta admisa fiind un cu venituri in acord.
,, Mulțumesc pentru raspuns,,
Re: Adeverințe
Scris de: la pensie la data: 06/30/2024 9:44am
Raspunsul domnului Gica este corect.
Pentru a fi luata in calcul adeverinta trebuie sa corespunda modelului de la anexa 6 a noii legi a pensiilor sau modelului de la anexa la ordinul 487/2921 al Ministerului muncii si protectiei sociale.
Re: Adeverințe
Scris de: GicaH la data: 06/30/2024 1:38pm
Ivan Alexandru :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Adeverința cu venuturi brute nu este conform anexei din legea 360,adeverinta cu orele suplimentare da.Ambele adeverințe sunt inscrise în cererea de pensionare la actele depuse,conform legi/263 veniturile brute ,orele suplimentare nu se luau în calcul.În 2015 am dat în judecata Casa de Pensii,si în prima instantă am castigat,la curtea de apel am pierdut,singura adeverinta admisa fiind un cu venituri in acord.
,, Mulțumesc pentru raspuns,,


Da, se pare că anumite instanțe au dat doar acordul....și eu am pățit așa în Timiș.
Re: Adeverințe
Scris de: Doru la data: 07/01/2024 4:21am
Gen:
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pe pagina cnpp București la rubrica Noutății este un anunț 'PUNCTAJ.REFERITOR LA ADEVERINTELE CU VENITURILE...... în care se specifica clar ca și adeverințele depuse înainte de apariția 0rdinului din 2021 care nu respecta forma din ordin sau legea 360 șanț valabile cu condiția ca să fie specificat ca au fost plătite contribuțiile pt sumele respective.Cred ca anunțul acesta e unul din puținele lucruri bune ale recalculării.Singura problema ar fi sa nu șteargă anunțul și sa renunțe la el.
Re: Adeverințe
Scris de: GicaH la data: 07/01/2024 4:34am
Doru :
Gen:
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pe pagina cnpp București la rubrica Noutății este un anunț 'PUNCTAJ.REFERITOR LA ADEVERINTELE CU VENITURILE...... în care se specifica clar ca și adeverințele depuse înainte de apariția 0rdinului din 2021 care nu respecta forma din ordin sau legea 360 șanț valabile cu condiția ca să fie specificat ca au fost plătite contribuțiile pt sumele respective.Cred ca anunțul acesta e unul din puținele lucruri bune ale recalculării.Singura problema ar fi sa nu șteargă anunțul și sa renunțe la el.


Asta era specificat și în Ordinul ministrului muncii din iunie 2021, trebuie specificate actele normative pe baza cărora s-au plătit sporuri, ore suplimentare și alte drepturi și că s-au plătit contribuții
la CAS.
Re: Adeverințe
Scris de: Ivan Alexandru la data: 07/01/2024 8:01am
Gen:M
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Modelul de adeverință conform ordinului 487/2021 este copiat la cel din anexa la legea 360.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1