Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Bulgarea la data: 07/01/2024 8:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Bulgarea la data: 07/01/2024 8:01am
Gen:feminin
Data nasterii:04.101965
Stagiul de cotizare:37 ani si 10 luni
Alte date:3 ani lucrati in grupa I
Intrebare:
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cand este mai bine sa depun dosarul de pensie anticipata partiala, pe vechea lege din 2010 (pana la sfarsitul lunii August a.c.) sau din 1 Septembrie anul acesta.
In care categorie de pensie anticipata ma incadrez, ce penalizare voi avea, care penalizare va fi mai convenabila pe vechea legea sau pe legea 360/2023 ? Dosarul depus pe vechea legea va ramne in plata pe vechea lege, nu se va recalculta pe L360/2023 ? Multumesc
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/01/2024 10:30am
Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei standard de pensionare, la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni adica in data de 04 august 2028.
Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, la varsta de pensionare de 61 ani si 4 luni adica in data de 04 februarie 2027.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata.
Din punct de vedere al diminuarii pensiei anticipate este avantajos sa depuneti dosarul de pensionare dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023 astfel :
- Daca cereti pensie anticipata partiala, diminuata, in data de 04 august 2024 conform actualei legi diminuarea pensiei anticipate partiala va fi de 10,60 %
- Daca cereti pensie anticipata, diminuata, in data de 04 septembrie 2024 conform noii legi diminuarea pensiei anticipate partiala va fi de 7,25 %
Din punct de vedere al punctajului suplimentar obtinut pe perioada de 3 ani lucrata in grupa I de munca depinde de salariul dv pe acea perioada. Daca pe acea perioada ati realizat un salariu mai mic decat salariul mediu pe economie este avantajoasa iesirea la pensie dupa 01 septembrie 2024.
Deoarece punctajul suplimentar aferent grupei de munca se acorda numai pentru o perioada de 3 ani iar diminuarea pensiei anticipate se face pentru toata pensia apreciem ca in cazul dv este avantajos sa iesiti dupa 01 septembrie 2024
Dosarul depus pe actuala lege 263/2010 se va recalcula la intrarea in vigoare a noii legi fara sa se modifice procentul de diminuare.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Bulgarea la data: 07/02/2024 8:40am
la pensie :
Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei standard de pensionare, la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni adica in data de 04 august 2028.
Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, la varsta de pensionare de 61 ani si 4 luni adica in data de 04 februarie 2027.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata.
Din punct de vedere al diminuarii pensiei anticipate este avantajos sa depuneti dosarul de pensionare dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023 astfel :
- Daca cereti pensie anticipata partiala, diminuata, in data de 04 august 2024 conform actualei legi diminuarea pensiei anticipate partiala va fi de 10,60 %
- Daca cereti pensie anticipata, diminuata, in data de 04 septembrie 2024 conform noii legi diminuarea pensiei anticipate partiala va fi de 7,25 %
Din punct de vedere al punctajului suplimentar obtinut pe perioada de 3 ani lucrata in grupa I de munca depinde de salariul dv pe acea perioada. Daca pe acea perioada ati realizat un salariu mai mic decat salariul mediu pe economie este avantajoasa iesirea la pensie dupa 01 septembrie 2024.
Deoarece punctajul suplimentar aferent grupei de munca se acorda numai pentru o perioada de 3 ani iar diminuarea pensiei anticipate se face pentru toata pensia apreciem ca in cazul dv este avantajos sa iesiti dupa 01 septembrie 2024
Dosarul depus pe actuala lege 263/2010 se va recalcula la intrarea in vigoare a noii legi fara sa se modifice procentul de diminuare.
Va multumesc pentru raspuns.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Bulgarea la data: 07/02/2024 8:46am
Gen:feminin
Data nasterii:04.10.1965
Stagiul de cotizare:37 ani si 10 luni
Alte date:
Intrebare:
Referiror la raspunsul dvs. doresc sa precizez ca am avut salariul mai mare in perioada in care am lucrat in grupa I adica 3 ani si o luna, decat salariul mediu pe economie.
In acest caz cum este mai avantajos sa-mi depun dosarul inainte de 1 Septembrie pe vechea lege sau dupa 1 Septembrie pe noua lege.Va multumesc.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Bulgarea la data: 07/03/2024 2:19am
Bulgarea :
Gen:feminin
Data nasterii:04.10.1965
Stagiul de cotizare:37 ani si 10 luni
Alte date:
Intrebare:
Referiror la raspunsul dvs. va rog sa-mi spuneti care este punctul dvs de vedere referitor la calculul pensiei, este mai convenabil din punct de vedere financiar sa depun dosarul pe vechea lege din 2010 sau pe noua lege din 2023, adica din 1 Septembrie. Va multumesc.
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/03/2024 2:55am
Pentru a trage o astfel de concluzie trebuie mai multe date si mai multe calcule iar decizia trebuie sa o luati dv.
Noi va prezentam numai prevederile legale astfel :
Daca va pensionati inainte de 01 septembrie 2024 aveti avanntajul ca pe perioada lucrata in grupa I de munca primiti un punctaj suplimentar mai mare cu 1,5 puncte daca pe acea perioada ati avut un salariu de doua ori mai mare decat salariul mediu pe economie sau mai mare cu 3 puncte daca pe acea perioada ati avut un salariu de trei ori mai mare decat salariul mediu pe economie.
Insa de acest avantaj nu beneficiati pe perioada pensiei anticipate din cauza ca aceasta are o diminuare mai mare cu 3,35 % pana in data de 04 august 2028.
Daca va pensionati dupa data de 01 septembrie 2024 aveti urmatoarele avanntaje :
- O diminuare mai mica cu 3,35 % a intregii pensiei anticipate pana in data de 04 august 2028.
- Daca situatia personala va permite sa continuati sa lucrati fara sa va pensionati beneficiati de un punctaj suplimentar de stabilitate de 1 punct pe an sau de 0,063 puncte pe luna lucrate in plus.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1