Subiect "Revizuire vs recalculare" Deschis de Nea suca la data: 07/02/2024 9:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Revizuire vs recalculare
Scris de: Nea suca la data: 07/02/2024 9:14am
Intrebare:
Cât de curând va trebui să apară în monitorul oficial decizia 28 din 3 iunie 2024, care clarifică interpretarea legilor 197/ 2021 și 74/ 2022.
Pentru cei ce nu au contestat decizia de pensionare la tribunal in termen de 45 de zile, se deschide posibilitatea revizuirii sau recalculării pensiei.
Revizuirea se face ca urmare a unei erori (interpretări greșite de calcul) și se activează retroactiv pe maxim 3 ani.
Recalcularea se face că urmare a unui act nou depus suplimentar la dosar și se activează cu data de 01 a lunii următoare.
Considerați că am sau nu dreptate in cele expuse și cum considerați că ar trebui procedat: revizuire sau recalculare ?
Re: Revizuire vs recalculare
Scris de: la pensie la data: 07/03/2024 4:38am
Trebuia sa mentionati cine a emis decizia la care va referiti pentruca aceasta se aplica diferit in functie daca decizia a fost emisa de Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) sau de Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ).
In privinta alegerii modului de calcul consideram ca alegerea este simpla adica :
Daca motivul contestatiei este o eroare de calcul facuta de Casa de pensii se cere revizuirea, iar daca calculul gresit s-a datorat depunerii unui act incorect si trebuie depus un alt act corect se cere recalcularea.
Re: Revizuire vs recalculare
Scris de: Doru la data: 07/03/2024 5:03am
Gen:
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Dacă decizia 28/03/06 a iccj nu se publica pana la 1 septembrie în MO pe legea 360 mai produce majorare punctajelor cu50% în condițiile legii197? Multumesc
Re: Revizuire vs recalculare
Scris de: Nea suca la data: 07/03/2024 5:21am
Este decizia nr.28 din 03 iunie 2024 a ICCJ care interpretează legea 74 din 2022 altfel decât a aplicat-o până în prezent CNPP.
ICCJ recunoaște că legea 74/2022 prevede sporul de 50 % pentru grupă specială asimilată ( art 30 lit.i din legea 263/2010) până în 2001, pe când CNPP a calculat un spor de 25 % .
Re: Revizuire vs recalculare
Scris de: la pensie la data: 07/03/2024 9:57am
Deciziile ICCJ sunt obligatorii in Hotararile judecatoresti care se iau in cazul actiunilor in justitie in fazele preliminare.
Deci in cazul pensionarilor care au lucrat in grupa II in locurile de munca mentionate in art 30 alin (1) litera i) din legea 263/2010 conform legii 74/2022 au dreptul sa solicite dreptul sa beneficieze de asimilarea grupei II de munca cu grupa conditii speciale conform art 30 alin (4^4) din legea 263/2010 si sa beneficieze de drepturile acordate de aceasta lege pentru grupa conditii speciale.
In aceste conditii pot fi urmatoarele situatii :
- Pensionarii care au aceste drepturi nu au solicitat drepturile care decurg din aceasta asimilare. In acest caz pensionarul are dreptul sa solicite recalcularea pensiei conform art 30 alin (4^4) din legea pensiilor 263/2010
- Pensionarii care au aceste drepturi au solicitat drepturile care decurg din aceasta asimilare iar Casa de pensii nu le-a acordat majorarea cu 50 % a punctajelor lunare.
In acest caz pensionarul are dreptul sa deschida o actiune in justitie cerand ca Hotararea judecatoreasca sa fie emisa conform deciziei ICCJ 28/2024 dupa publicarea ei in MO

Drepturile conferite de decizia ICCJ 28/2024 se mentin si daca aceasta decizie se publica in MO dupa data de 01 septembrie 2024 cand va intra in vigoare noua lege a pensiilor.
Re: Revizuire vs recalculare
Scris de: Doru la data: 07/03/2024 10:25am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mulțumim pt raspunsuri
Re: Revizuire vs recalculare
Scris de: Nea suca la data: 07/03/2024 6:03pm
Fac precizarea că prevederile L 74/2022 nu se mai regăsesc în legea 360/2023 ce urmează a fi pusă în practică începând cu 1 septembrie.
Marea majoritate a pensionarilor beneficiari ai legilor L 74/2013 și L197/2021 ne aflam în situația în care CNPP a acordat dreptul de majorare al punctajului pentru grupă specială asimilată de doar 25%, au trecut mai mult de 45 de zile de la data pensionarii și nu am făcut contestație prin tribunal.
La data prezentei, putem face cerere de recalculare, așteptăm decizia de respingere ( decizia ICCJ încă nu a fost publicată în monitor ) și apoi ne adresam instanței de judecată. Pentru multi însă tribunalul înseamnă ceva "rău de evitat".
Dacă decizia ICCJ se publică după 1 sept, e posibil că recalcularea să se facă după legea nouă, adică zero șanse.
Speranța noastră e ca decizia sa apară în monitor înainte de 1 sept.Revin cu aceeași dilemă : în acest caz ce trebuie făcut ( evitând tribunalul ) : revizie sau recalculare ?
Re: Revizuire vs recalculare
Scris de: la pensie la data: 07/04/2024 8:29am
Ne pare rau ca nu ati inteles raspunsul nostru.
Va sfatuim sa va adresati unui avocat specializat in domeniul pensiilor.
Re: Revizuire vs recalculare
Scris de: Dicu Ioana la data: 08/20/2024 9:17am
Doru :
Gen:Feminin
Data nasterii:12.06.1953
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mulțumim pt raspunsuri
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1