Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Ion la data: 07/02/2024 4:19pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Ion la data: 07/02/2024 4:19pm
Gen:masculin
Data nasterii:1976
Stagiul de cotizare:29
Alte date:
Intrebare:
Bun găsit!
Se poate pensiona anticipat o persoana , cu o cotizație de 29 ani și vârstă de 48 ani?
Munca a fost și este efectuata în siderurgie ,condiții grele, și cu grupa de muncă.
Cu considerație,
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/03/2024 4:54am
Nu se poate pensiona aticipat deoarece nu are realizat stagiul complet de cotizare.
Re: Pensie anticipata
Scris de: MihaelaS la data: 07/03/2024 7:53am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Parerea mea este ca stagiul complet de cotizare pt activitatea persoanei in cauza s-ar putea sa fie indeplinit, varsta este conditia neindeplinita.

Daca are 25 de ani de munca in conditii speciale care se incadreaza la:
Art. 28. - (1) În sensul prezentei legi, locurile de muncă în condiţii speciale sunt cele din:
i) sectorul construcţii maşini, pentru personalul care îşi desfăşoară activitatea în următoarele activităţi specifice referitoare la: turnarea pieselor şi lingourilor de oţel, în turnătoriile de oţel; turnarea pieselor de fontă, pieselor din aliaje neferoase şi pieselor cu modele uşor fuzibile, în turnătoriile de fontă, turnătoriile de aliaje neferoase şi turnătoriile de precizie; forjarea pieselor pe ciocane de peste două tone forţă, în secţiile de forjă; turnarea cuzineţilor din aliaje neferoase pe suport de oţel, în turnătoriile de cuzineţi; activitatea desfăşurată de către ingineri, subingineri şi tehnicieni în secţiile de producţie respective;

se poate pensiona la varsta de 54 de ani (pensie pentru limita de varsta), conform:

Art. 49. - (1) Sunt exceptate de la prevederile art. 48 alin. (1) lit. b) persoanele care au realizat un stagiu de cotizare, în condiţii speciale, de cel puţin:
c) 25 de ani în unul dintre locurile de muncă prevăzute la art. 28 alin. (1) lit. c), f), g), i) -l) pentru care vârsta standard de pensionare se reduce cu 11 ani;
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1