Subiect "mica recalculare" Deschis de ionel la data: 07/03/2024 5:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
mica recalculare
Scris de: ionel la data: 07/03/2024 5:17am
Gen:m
Data nasterii:1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:x
Intrebare:Apropo daca dupa mica recalculare,iese o pensie mai mica,.!!? care se va Plati,.? cea in plata sau cea reiesita dupa mica Recalculare,.?Multumesc,.
Re: mica recalculare
Scris de: Ivan Alexandru la data: 07/03/2024 7:01am
Gen:
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:40de ani
Alte date:București
Intrebare: Sugestie,
Este bine să faceți o simulare pe acest site,dacă iese mai putin nu depuneți la CNPP niciun act ,eu am o astfel de adeverință perioada 1975-1981 cu date incomplete de la firma de arhivistica (angajatorul falimentar a predat documentele incomplete) .Rău este că plătești inutil ,pentru fiecare an 128,52 lei
Re: mica recalculare
Scris de: ionel la data: 07/03/2024 8:09am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc pt. raspuns,.Eu am adeverintele in regula de la firmele la care am lucrat,.Sa inteleg ca voi primi pensia care va iesi dupa mica recalculare,.? chiar daca iese mai mica,.? Ok poate gasesc pe cineva la Casa de Pensii,.sa mi faca o Simulare,.,!! Cu respect,.,
Re: mica recalculare
Scris de: la pensie la data: 07/03/2024 10:26am
Daca dupa recalcularea la care va referiti rezulta o pensie mai mica se va plati in continuare pensia in plata insa aceasta nu se va mai majora pana cand prin indexare pensia recalculata va depasi pensia in plata.
Re: mica recalculare
Scris de: ionel la data: 07/03/2024 11:44am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc pentru raspuns,.Dar nu este vorba de recalcularea asta pana la 1/09/2024,.ci de Mica Recalculare cum zic ei,.cea dupa 1/09/2024,.cu toate veniturile pe care nu le-au luat in calcul la deschiderea dosarului
Re: mica recalculare
Scris de: ionel la data: 07/04/2024 10:38am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Sall,!! OOff,am intrat de tot in ceata,.Nu exista in nici o lege ,.in nici O Metodologie de aplicare a acestor legi,.360,.si 263,.??Problem,.Am fost azi la casa de pensii OLT si am intrebat,la ghiseu unde se primesc dosarele,.Cum se fac recalcularile ,.si mi-a zis ca se calculeaza de acum conform Legii 360 inclusiv cu toate veniturile de pe adeverintele aduse suplimentar,.si ca sa nu mai stau si sa aduc adeverintele,.ca se vor calcula pensiile din nou,.de la inceput adica cu tot stagiul(anii pe care i-am lucrat,.)chiar mi-a aratat ca primesc mereu adeverinte de la pensionari,.Si ca nu este nici o diferenta intre calculul de acum si cel dupa 1/09/2024 Eu zic ca daca nu scrie nicaieri negru pe alb,cum se face,.are si EA dreptate intr-o mana(doamna de la ghiseu)Doamne mare ti-e Gradina,.Stie cineva Sigur cum se face ,.sau ne dam si noi cu Parerea,.si nu este nici o problema ,.pentru ca aici este un forum de Discutii,.mai mult sau mai putin avizate,.Imi cer scuze dar chiar am intrat in ceata de tot,.Si multumesc celor care imi raspund,.Cu respect
Re: mica recalculare
Scris de: ionel la data: 07/04/2024 10:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Sall,!! OOff,am intrat de tot in ceata,.Nu exista in nici o lege ,.in nici O Metodologie de aplicare a acestor legi,.360,.si 263,.??Problem,.Am fost azi la casa de pensii OLT si am intrebat,la ghiseu unde se primesc dosarele,.Cum se fac recalcularile ,.si mi-a zis ca se calculeaza de acum conform Legii 360 inclusiv cu toate veniturile de pe adeverintele aduse suplimentar,.si ca sa nu mai stau si sa aduc adeverintele,.ca se vor calcula pensiile din nou,.de la inceput adica cu tot stagiul(anii pe care i-am lucrat,.)chiar mi-a aratat ca primesc mereu adeverinte de la pensionari,.Si ca nu este nici o diferenta intre calculul de acum si cel dupa 1/09/2024 Eu zic ca daca nu scrie nicaieri negru pe alb,cum se face,.are si EA dreptate intr-o mana(doamna de la ghiseu)Doamne mare ti-e Gradina,.Stie cineva Sigur cum se face ,.sau ne dam si noi cu Parerea,.si nu este nici o problema ,.pentru ca aici este un forum de Discutii,.mai mult sau mai putin avizate,.Imi cer scuze dar chiar am intrat in ceata de tot,.Si multumesc celor care imi raspund,.Cu respect
Re: mica recalculare
Scris de: ionel la data: 07/04/2024 10:51am
Scuze nu stiu de ce s-a dublat acest Mesaj,.,!!??
Re: mica recalculare
Scris de: la pensie la data: 07/05/2024 9:18am
Regretam ca sunteti dezamagit.
Exista si legi si Norme de aplicare ale acestora pe care le poate consulta oricine si dv.
Cei care care participa la forum incearca dupa posibilitatile lor sa va ajute.
Daca nu au putut sa va scoata din ceata nu este numai vina dansilor.
Eu v-am raspuns la intrebarea pusa de dv si consider ca raspunsul nu este gresit.
Re: mica recalculare
Scris de: petre la data: 07/06/2024 3:00pm
1.Constat ca au aparut ''termeni'' noi
Mica recalculare =Luarea in consideratie cu data de 1 sept 2024 : sporuri, acord global ,prime conditii grele etc
Marea recalculare = Adaugarea punctelor de stabilitate, cu aceeasi data , celor care au peste 25 de ani vechime in munca
E corect ?

2.Noua indexare cu indicele de inflatie , din Ian 2025 de care recalculare se va impiedica ? vis a vis de raspunsul D-voastra ? Ma refer la cei care au iesit la pensie dupa 2020 cu indice de corectie 1, 41 ?
Re: mica recalculare
Scris de: la pensie la data: 07/08/2024 9:17am
Pentru domnul Petre.
- Termenii noi de la punctul 1 sunt termeni utilizati pe forumuri nu sunt impusi prin prevederi legale. Este corcta semnificatia pe care ati inteles-o dv.
- In schimb termenul utilizat de dv ca indexarea se "impiedica de recalculare" este auzit de noi prima oara si necesita sa dati dv explicatie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1