Subiect "pensie anticipata parttiala" Deschis de ALEX la data: 07/03/2024 1:31pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata parttiala
Scris de: ALEX la data: 07/03/2024 1:31pm
Gen:M
Data nasterii:01.06.1963
Stagiul de cotizare:35 ani si 7 luni
Alte date:
Intrebare:doresc sa depun dosarul pentru pensia anticipata partiala si am cateva nelamuriri
1. Perioada de facultate -conf. legii actuale primesc 0,5-0,6 puncte /an, dupa 1 sept se vor acorda 0,25 puncte/an. Pentru cei pensionati sau cu dosarul depus inainte de 1 sept. care varianta este valabila dupa 1 sept. ?
2. Perioadele de subteran -conf. legilor actuale se primeste
un punctaj suplimentar de 50% pe an la punctajul obtinut , conf legii 360/23 art 88 se va acorda 1 punct suplimentar pe
an. Pentru cei pensionati sau cu dosarul depus care varianta este valabila dupa 1 sept.2024 ?
Re: pensie anticipata parttiala
Scris de: GicaH la data: 07/04/2024 1:28am
ALEX :
Gen:M
Data nasterii:01.06.1963
Stagiul de cotizare:35 ani si 7 luni
Alte date:
Intrebare:doresc sa depun dosarul pentru pensia anticipata partiala si am cateva nelamuriri
1. Perioada de facultate -conf. legii actuale primesc 0,5-0,6 puncte /an, dupa 1 sept se vor acorda 0,25 puncte/an. Pentru cei pensionati sau cu dosarul depus inainte de 1 sept. care varianta este valabila dupa 1 sept. ?
2. Perioadele de subteran -conf. legilor actuale se primeste
un punctaj suplimentar de 50% pe an la punctajul obtinut , conf legii 360/23 art 88 se va acorda 1 punct suplimentar pe
an. Pentru cei pensionati sau cu dosarul depus care varianta este valabila dupa 1 sept.2024 ?


Calculul dumneavoastră este valabil pe legea 263/2010 și este mai avantajos până la 31 august 2024.
Re: pensie anticipata parttiala
Scris de: la pensie la data: 07/04/2024 6:36am
Mai intai trebuie precizat ca cei care au dosarul depus inainte de intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023 calculul pensiei va fi facut conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2020 si deci :
- Daca ati urmat cursurile facultatii inainte de 01 aprilie 2001 pe perioada facultatii se ia in calcul salariul minim brut pe economie din acea perioada si obtineti 0,5- 0,6 puncte anual asa cum precizati dv
- Daca ati lucrat in grupa I de munca inainte de aprilie 2001 sau in conditii speciale dupa aceasta data punctajul pe perioada grupei de munca se majoreaza cu 50 %
Este gresita afirmatia dv ca dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor se acorda 0,25 puncte pe an pentru perioada facultatii. Firmatia este valabila numai daca facultatea a fost urmata dupa aprilie 2001 iar daca facultatea a fost urmata inainte de 01 aprilie 2001 conform art 138 alin (2) din legea 360/2023, la fel ca in cazul actualei legi, se ia in calcul salariul minim brut pe economie din acea perioada.
Re: pensie anticipata parttiala
Scris de: MihaelaS la data: 07/04/2024 8:08am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Daca depuneti dosarul pentru pensie anticipata inainte de 1 sept, in calculul pensiei nu se include punctajul pentru facultate /armata. Acesta se va adauga la momentul implinirii conditiilor pentru pensie limita de varsta sau LA CERERE dupa 1 septembrie.
Cf. Legii 360 pentru pensiile anticipate obtinute in baza legii 263 se poate face cerere de recalculare pentru adaugarea stagiilor neluate in calcul initial si cu pastrarea procentului de penalizare.
Re: pensie anticipata parttiala
Scris de: MihaelaS la data: 07/04/2024 8:14am
MihaelaS :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Daca depuneti dosarul pentru pensie anticipata inainte de 1 sept, in calculul pensiei nu se include punctajul pentru facultate /armata. Acesta se va adauga la momentul implinirii conditiilor pentru pensie limita de varsta sau LA CERERE dupa 1 septembrie.
Cf. Legii 360 pentru pensiile anticipate obtinute in baza legii 263 se poate face cerere de recalculare pentru adaugarea stagiilor neluate in calcul initial si cu pastrarea procentului de penalizare.


Rectific: Pt pensia anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1