Subiect "Contributie la pensie" Deschis de Dobrita Costel la data: 07/07/2024 11:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Contributie la pensie
Scris de: Dobrita Costel la data: 07/07/2024 11:08am
Gen:M
Data nasterii:04.10.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In luna februarie a acestui an am depus la dosarul de pensie o adeverinta cu sumele cu caracter nepermanent (dinainte de aprilie 2001):gratificatii,salar XIII,premii,plata cu ora,etc.Nu s-au luat in calcul nefiind sporuri cu caracter permanent,conform HG 257/2011.Am mai multe intrebari:a)la recalcularea din 1 sept.2024 se vor lua in calcul aceste sporuri cu caracter nepermanent(avand in vedere ca eu am depus adeverinta)sau se va calcula numai punctele de stabilitate?b)daca nu se iau in calcul,va trebui sa depun o alta adeverinta?Va mulțumesc anticipat!
Re: Contributie la pensie
Scris de: GicaH la data: 07/07/2024 11:18am
Dobrita Costel :
Gen:M
Data nasterii:04.10.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In luna februarie a acestui an am depus la dosarul de pensie o adeverinta cu sumele cu caracter nepermanent (dinainte de aprilie 2001):gratificatii,salar XIII,premii,plata cu ora,etc.Nu s-au luat in calcul nefiind sporuri cu caracter permanent,conform HG 257/2011.Am mai multe intrebari:a)la recalcularea din 1 sept.2024 se vor lua in calcul aceste sporuri cu caracter nepermanent(avand in vedere ca eu am depus adeverinta)sau se va calcula numai punctele de stabilitate?b)daca nu se iau in calcul,va trebui sa depun o alta adeverinta?Va mulțumesc anticipat!


Nu depui alta adeverința, cea depusă se va lua în calcul în termen de 6 luni începând cu 1 septembrie, dar cu punerea în plată cu 1 septembrie, deci se va plati retroactiv atunci când vei primi decizia până în 1 martie 2025.
Re: Contributie la pensie
Scris de: la pensie la data: 07/08/2024 7:53am
Raspunsul domnului Gica este corect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1