Subiect "cand pot iesi la pensie de varsta?" Deschis de SLATINEANU AURICA la data: 07/07/2024 12:24pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie de varsta?
Scris de: SLATINEANU AURICA la data: 07/07/2024 12:24pm
Gen:F
Data nasterii:22.04.1963
Stagiul de cotizare:41 ANI 8 LUNI
Alte date:
Intrebare:bună ziua,
mă aflu în următoarea situație:
am decizie de pensie anticipată penalizată
conform unei decizii din 04.11.2020,
ulterior în 01.03.2021 mi- am câștigat în
instanță sporurile și mi s- a emis o nouă
decizie cu punctul recalculat, nu cu mult
dar recalculat de către casa de pensii Tulcea.
? vă rog, întrebarea este pentru cunoscători
dacă la data de 04.11.2020, aveam vechime
contributivă, 38 ani, 1 lună și 8 zile, dar am lucrat
în continuare, nu am încasat pensia, acum am
vechime contributivă 41 ani, 10 luni, data nașterii
22.04.1963, mă pot pensiona cu pensie de vârstă?
multumesc
Re: cand pot iesi la pensie de varsta?
Scris de: la pensie la data: 07/08/2024 8:15am
Conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010 trecerea de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta se poate face numai la realizarea varstei standard de pensionare, in cazul dv 62 ani si 5 luni, adica in data de 22 septembrie 2025.
Insa este prevazut ca incepand cu data de 01 septembrie 2024 sa intre in vigoare noua lege a pensiilor 360/2023 care va da dreptul la pensie pentru limita de varsta daca aveti stagiul de cotizare de minim 38 ani si 1 luna.
Deci conform art 56 din legea pensiilor 360/2023 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la data intrarii in vigoare a acesteia, prevazuta in data de 01 septembrie 2024.
Re: cand pot iesi la pensie de varsta?
Scris de: SLATINEANU AURICA la data: 07/08/2024 8:34am
Gen:f
Data nasterii:22.04.1963
Stagiul de cotizare:41 ani 10 luni
Alte date:
Intrebare:trebuie sa fac cerere de revizuire sau direct de trecere la pensia de varsta?
ma intreb daca vor lua in calcul de la sine sau sa cer eu
-primele
-cm din 2006 pana la zi
- sumele castigate in instante, pentru care mi s-au retinut contributii?
-perioada lucrata de la data emiterii pensiei anticipat penalizata pana voi incheia activitatea?
multumesc
Re: cand pot iesi la pensie de varsta?
Scris de: la pensie la data: 07/09/2024 2:17am
Pentru trecerea de la pensie anticipata la pensie pentru limita de varsta conform art 56 din legea pensiilor 360/2023, la data intrarii in vigoare a acestei legi, trebuie sa depuneti cerere.
Pentru a se lua in calcul salariile brute care cuprind primele, sumele castigate in acord etc.. din perioada inainte de 01 aprilie 2001trebuie sa depuneti o cerere insotita de adeverinta cu aceste sume.
Toate sumele castigate dupa 01 aprilie 2001 pentru care s-a platit contributie au fost luate in calcul si nu mai trebuie depuse cerere si adeverinte.
Pentru sumele castigate in instanta nu mai trebuie depuse cerere daca in urma Hotararii judecatoresti Casa de pensii le-a luat in calcul.
La calculul pensiei pentru limita de varsta se iau in calcul automat (fara cerere) si perioadele lucrate dupa data iesirii la pensie anticipata partiala pana la depunerea cererii de pensie pentru limita de varsta. Daca mai lucrati si dupa depunerea cererii de pensie pentru limita de varsta trebuie sa depuneti o alta cerere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1