Subiect "Recalculare pensie suspendata" Deschis de Nicula Madalina la data: 07/08/2024 5:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare pensie suspendata
Scris de: Nicula Madalina la data: 07/08/2024 5:12am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua,

Daca am iesit la pensie anticipata partial, dar am pensia suspendata intrebarea este daca la recalculare, perioada dintre data emiterii decizei de pensionare anticipata partial si data iesirii efectiv la pensie (limita de varsta)se va lua in calcul ca si puncte de stabilitate?
Re: Recalculare pensie suspendata
Scris de: GicaH la data: 07/08/2024 6:37am
Nicula Madalina :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua,

Daca am iesit la pensie anticipata partial, dar am pensia suspendata intrebarea este daca la recalculare, perioada dintre data emiterii decizei de pensionare anticipata partial si data iesirii efectiv la pensie (limita de varsta)se va lua in calcul ca si puncte de stabilitate?


Dacă ați lucrat in continuare și nu ați pus pensia anticipata in plată , se pun in calcul pentru puncte de stabilitate.
Re: Recalculare pensie suspendata
Scris de: la pensie la data: 07/09/2024 4:36am
Perioada lucrata dupa pensionare cu pensie anticipata partiala, cand pensia a fost suspendata, va fi luata in calculul punctajului anual al pensiei si al punctelor de stabilitate la recalcularea pensiei cu ocazia trecerii de la pensie anticipata la pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1