Subiect "Cumul pensie cu salariu" Deschis de Gina G la data: 07/08/2024 5:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cumul pensie cu salariu
Scris de: Gina G la data: 07/08/2024 5:31am
Gen:F
Data nasterii:1965
Stagiul de cotizare:39 ani si 8 luni
Alte date:
Intrebare:Dupa noua lege a pensiei daca depun dosar de pensie la limita de varsta incepand cu 01 septembrie, pot cumula pensia cu salariul in cadrul aceluiasi contract de munca, conform art 105.
Re: Cumul pensie cu salariu
Scris de: GicaH la data: 07/08/2024 6:35am
Gina G :
Gen:F
Data nasterii:1965
Stagiul de cotizare:39 ani si 8 luni
Alte date:
Intrebare:Dupa noua lege a pensiei daca depun dosar de pensie la limita de varsta incepand cu 01 septembrie, pot cumula pensia cu salariul in cadrul aceluiasi contract de munca, conform art 105.


Se întrerupe contractul de munca la data pensionarii, iar dacă angajatorul este de acord sa te păstreze îți încheie alt contract până la 70 ani cu prelungire anuală.
Re: Cumul pensie cu salariu
Scris de: mihai la data: 07/09/2024 4:03am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Dupa virsta de 70 ani ce se intimpla , mai poti lucra sau nu ?
Re: Cumul pensie cu salariu
Scris de: la pensie la data: 07/09/2024 5:09am
Daca sunteti pensionar cu pensie pentru limita de varsta puteti sa va angajati cu un nou contract de munca (cu acordul angajatorului), fara limita de varsta.
Limitarea la 70 ani, cu acordul anual al angajatorului, se face in cazul in care se doreste continuarea contractului de munca dupa varsta standard de pensionare, fara sa se pensioneze.
Re: Cumul pensie cu salariu
Scris de: Gina G la data: 07/09/2024 6:01am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Alt contract cu acordul angajatorului presupune concurs pentru ocuparea postului?
Re: Cumul pensie cu salariu
Scris de: la pensie la data: 07/10/2024 4:08am
Aceasta nu este stabilit prin legislatia pensiilor, pe care o urmarim noi, ci prin legislatia muncii.
Intrebati angajatorul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1