Subiect "reducere varta pensionare gr 1" Deschis de Doina la data: 07/11/2024 2:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducere varta pensionare gr 1
Scris de: Doina la data: 07/11/2024 2:29am
Gen:m
Data nasterii:30.08.1967
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:10 ani gr 1
Intrebare:la ce varsta se poate pensiona ? grupa este trecuta in cartea de munca,mai este necesar adeverinta?
Re: reducere varta pensionare gr 1
Scris de: GicaH la data: 07/11/2024 2:35am
Doina :
Gen:m
Data nasterii:30.08.1967
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:10 ani gr 1
Intrebare:la ce varsta se poate pensiona ? grupa este trecuta in cartea de munca,mai este necesar adeverinta?


Pensie limita de vârstă pe legea 360/2023 la împlinirea vârstei de 60 ani cu minim 40 ani stagiu cotizare din care cel putin 35 ani contributivi.
Ar trebui să mergeți la CJP sa verifice corectitudinea înscrisului dinm carnetul de munca pentru grupa.
Re: reducere varta pensionare gr 1
Scris de: la pensie la data: 07/11/2024 3:03am
Raspunsul domnului Gica este corect dar incomplet.
Conform prevederilor noii legi a pensiilor aveti urmatoarele drepturi la pensie :
= Pensie pentru limita de varsta conform art 56 din noua lege a pensiilor 360/2023 la varsta de 60 ani adica in data de 30 august 2027 . Pentru aceasta trebuie sa aveti realizat stagiul total de cotizare de 40 ani din care 35 ani contributivi (lucrati). Acest stagiu il realizati prin completare cu stagiu de cotizare suplimentar de 5 ani acordat pentru stagiul lucrat in grupa de munca daca se recunoaste acest stagiu sau lucrand in continuare 4 ani.
= Pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare de 65 ani cu 5 ani pentru stagiul de cotizare de 10 ani lucrat in grupa I de munca, daca vi se recunoaste aceasta, adica in data de 30 august 2027.
Pentru recunoasterea stagiului de cotizare lucrat in grupa de munca cereti lamuriri la Casa de pensii asa cum va sfatuieste domnul Gica dar mai sigur este sa depuneti adeverinta cu acest stagiu daca este posibil.
Re: reducere varta pensionare gr 1
Scris de: GicaH la data: 07/11/2024 3:50am
la pensie :
Raspunsul domnului Gica este corect dar incomplet.
Conform prevederilor noii legi a pensiilor aveti urmatoarele drepturi la pensie :
= Pensie pentru limita de varsta conform art 56 din noua lege a pensiilor 360/2023 la varsta de 60 ani adica in data de 30 august 2027 . Pentru aceasta trebuie sa aveti realizat stagiul total de cotizare de 40 ani din care 35 ani contributivi (lucrati). Acest stagiu il realizati prin completare cu stagiu de cotizare suplimentar de 5 ani acordat pentru stagiul lucrat in grupa de munca daca se recunoaste acest stagiu sau lucrand in continuare 4 ani.
= Pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare de 65 ani cu 5 ani pentru stagiul de cotizare de 10 ani lucrat in grupa I de munca, daca vi se recunoaste aceasta, adica in data de 30 august 2027.
Pentru recunoasterea stagiului de cotizare lucrat in grupa de munca cereti lamuriri la Casa de pensii asa cum va sfatuieste domnul Gica dar mai sigur este sa depuneti adeverinta cu acest stagiu daca este posibil.


Nu vad de ce nu ați merge să verificați la CJP corectitudinea înscrisului in carnetul de munca, dacă tot există,decât să dați o groaza de bani, pe adeverințe.
Re: reducere varta pensionare gr 1
Scris de: Doina la data: 07/11/2024 5:36am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc pt raspuns
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1