Subiect "site" Deschis de ILIESCU GEORGE la data: 07/11/2024 8:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
site
Scris de: ILIESCU GEORGE la data: 07/11/2024 8:11am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Astazi am sesizat ca ati adaugat doua noi pagini: Puncte de stabilitate si Pensia recalculata, conform noii legi.
Multumim!
Re: site
Scris de: GicaH la data: 07/11/2024 9:23am
ILIESCU GEORGE :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Astazi am sesizat ca ati adaugat doua noi pagini: Puncte de stabilitate si Pensia recalculata, conform noii legi.
Multumim!


Da sunt bune, daca ar și funcționa. Punctele de stabilitate le calculează, dar pensia recalculată nu, după ce scrii valoarea puncteler se colorează în roșu și nu mai funcționează.
Re: site
Scris de: ILIESCU GEORGE la data: 07/11/2024 9:26am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Dl Gica - functioneaza daca apasati pe butonul "Calculeaza", chiar daca punctele din vechea decizie sunt afisate cu culoarea rosie!
Re: site
Scris de: GicaH la data: 07/11/2024 9:50am
ILIESCU GEORGE :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Dl Gica - functioneaza daca apasati pe butonul "Calculeaza", chiar daca punctele din vechea decizie sunt afisate cu culoarea rosie!


Am încercat, după ce ai pus punctele de pe ultima decizie, sau punctele de stabilitate, nu mai poți introduce cealaltă valoare, așa că nu poți calcula decât cu calculatorul, manual.
Re: site
Scris de: GicaH la data: 07/11/2024 10:09am
GicaH :
ILIESCU GEORGE :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Dl Gica - functioneaza daca apasati pe butonul "Calculeaza", chiar daca punctele din vechea decizie sunt afisate cu culoarea rosie!


Da, am încercat acum și am văzut căergr dacă dai calculează separat pentru o valoare apoi merge introducand-o și pe cealaltă, pentru amândouă.
Re: site
Scris de: petrica la data: 07/11/2024 11:02am
Ar fi bun calculatorul daca n-ar arata gresit. Chiar daca e vorba de 81 sau de 81,28, tot nu iese. Plus ca trebuie scazut impozitul. Se face simplu in Excel.
Re: site
Scris de: GicaH la data: 07/11/2024 11:19am
petrica :
Ar fi bun calculatorul daca n-ar arata gresit. Chiar daca e vorba de 81 sau de 81,28, tot nu iese. Plus ca trebuie scazut impozitul. Se face simplu in Excel.


Calculul este perfect, rotunjirea se face că întotdeauna, dacă îți iese un cuantum cu un ban , se rotunjește în plus, impozitul se rotunjește în plus sau in minus da rezulta o sumă maiare sau mai mică decât 0.5 lei.... Și pe Excel este la fel.... De fapt tot din Excel este făcut calculul.
Re: site
Scris de: petrica la data: 07/11/2024 11:51am
De obicei,oamenii mai in vârstă sunt obișnuiți cu virgula, nu cu punctul, si da, probabil ca e lucrat in Excel, tot ce-i după virgulă îl anulează. De fapt si data e de tip "anglo": lună / zi / an. In curand vom adopta ft și mila și vom muta volanul pe dreapta.
Re: site
Scris de: GicaH la data: 07/11/2024 12:00pm
petrica :
De obicei,oamenii mai in vârstă sunt obișnuiți cu virgula, nu cu punctul, si da, probabil ca e lucrat in Excel, tot ce-i după virgulă îl anulează. De fapt si data e de tip "anglo": lună / zi / an. In curand vom adopta ft și mila și vom muta volanul pe dreapta.


Chiar daca sunt in vârstă, folosesc de mult punctul, chiar și Excelul....nu merge decât separat băgate valorile, deci calculate de doua ori.....oricum este bine, eu m-am prins, dar nu știu câți au citit ce am scris eu.
Treabă cu unitățile de măsură cred că va trebui saai aștepte că și volanul pe dreapta. Oricum Marea Britanie nu mai este în UE
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1